Influencer Tobias Hamann har skabt stor debat, siden han i sidste uge udgav bogen 'Influenza', hvor han beskriver influencerbranchen, og hvordan han selv har solgt sin sjæl i jagten på følgere og penge.
Bogen har siden udgivelse fået massiv kritik – nu senest i en brutal anmeldelse i Jyllands-Posten.
»Tobias Hamanns 'Influenza' er det, man med et godt gammeldags udtryk kalder for noget værre lort,« lyder det kontant fra mediets anmelder, der blot kvitterer med én enkelt stjerne og opfordrer læserne til at gå udenom bogen.
Anmelderen beskriver blandt andet, hvordan bogen hverken er relevant, interessant eller nødvendig.
Og i det hele taget er det ifølge anmeldeleren svært at se, hvem der udover Hamann selv skal bruge bogen til noget.
Også mediet Soundvenue retter en hård kritik af bogen i en kommentar.

Mediet kritiserer blandt andet det faktum, at der er noget hyklerisk indbygget i både at skrive en bog om at miste sig selv til grådigheden – men samtidig at gøre det i et produkt, man sælger. Også via sin Instagramprofil.
»Bare fordi den er ærlig, er den bestemt ikke prisværdig. Forfatteren tager nærmest i hver anden sætning for givet, at han har mistet sig selv til Instagram, og det ville være dybt ubehageligt, hvis det ikke samtidig var svært at tage alvorligt,« skriver Soundvenues skribent.
Både Jyllands-Postens anmelder og Soundvenues skribent fremhæver en særlig detalje fra bogen, hvor Hamann forklarer, at han køber Meta-briller, så han kan filme sin søn, uden at sønnen bemærker det.
»Jeg køber Meta-glasses i St. Moritz,/ så Franz ikke opdager, når jeg tager billeder/ eller filmer og for at kunne være mere til stede,« lyder det i bogen.
En detalje Jyllands-Posten kalder 'usmagelig'.
Tobias Hamann har i en story torsdag selv på sin vis kommenteret Jyllands-Postens anmeldelse.
Her deler han et screenshot fra en, der påpeger, at det er underligt, at Jyllands-Posten anmelder en bog i den tone, og som anmelderen ikke har lyst til at læse.
'Hvordan de etablerede medier arbejder', skriver Hamann selv i sin story.
B.T. har også rakt ud til Tobias Hamann for at få hans kommentar til kritikken, men han er endnu ikke vendt tilbage.
Influenceren har tidligere forbindelse med bogen givet en række interview, blandt andet til Go' Aften Live, hvor han fredag fortalte, at han overvejer en sygemelding.
Men selvom Hamanns bog altså møder kritik, så klarer bogen sig tilsyneladende godt.
I hvert fald ligger bogen 'Influenza' lige nu nummer ét på Saxos bestsellerliste over lydbøger, mens den er nummer fem på bestsellerlisten over e-bøger.

