Sus Wilkins fortryder efter shitstorm: Sletter reklameopslag
»Jeg har desværre ikke været grundig nok,« lyder det fra skuespilleren.

»Jeg har desværre ikke været grundig nok,« lyder det fra skuespilleren.

Efter et glødende kommentarspor har Sus Wilkins nu valgt at slette sin reklame for de såkaldte 'Meta'-briller.
Hun er blandt de influencere, der har gjort reklame for de avancerede solbriller, men efter folk på sociale medier har gjort hende opmærksom på, at brillerne blandt andet kan filme andre mennesker uden deres vidende, fortryder hun nu.
I en 'story' på Instagram skriver hun:
'Jeg har desværre ikke været grundig nok i mine overvejelser omkring mit Meta brille samarbejde. Jeg skulle uden tvivl have researchet grundigere og forholdt mig langt mere kritisk til produktet,' starter hun.
Den 37-årige skuespiller fortsætter:
'Jeg har valgt at slette mit opslag for ikke at promovere produktet yderligere. Tak for at involvere jer i mit indhold og gøre mig klogere. Det sætter jeg stor pris på – også når det omhandler kritik, som jeg selvfølgelig tager til mig og i den grad har i sinde at lære noget af'.
De nye Meta-briller har blandt andet indbygget kamera, mikrofon, højttalere og kunstig intelligens.
I kommentarsporet til Sus Wilkins reklameopslag lød kritikken blandt andet:
»Virkelig bizart at se en fuldstændig ukritisk reklame for et dystopisk og utryghedsskabende produkt.«
»Meta gemmer, overvåger og træner ai på alt, du optager, med deres briller, så jeg har desværre svært ved at se, hvordan det skulle være muligt at bruge dem respektfuldt.«
»Hvor er det ærgerligt at se denne form for promovering af en brille, der kan medvirke til krænkelser af privatlivet.«
»Det er så utrygt som kvinde og mor, at sådant et potentielt farligt og megaskadeligt produkt promoveres helt ukritisk.«
TV 2 har tidligere omtalt kritikken, der også går mod model og influencer Cecilie Haugaard.
På det tidspunkt havde Sus Wilkins ingen kommentar, mens Cecilie Haugaard endnu ikke var vendt tilbage.
Hun havde dog lavet en såkaldt disclaimer i sit reklameopslag med teksten:
'OBS: Brillen blinker, når den filmer og alle, der er med på optagelserne, ved selvfølgelig, at jeg filmer. Jeg synes, det er vigtigt at respektere privatlivets fred og altid sikre samtykke, når man optager andre.'
Magasinerne Euroman og Eurowoman har i øvrigt bragt lignende reklameopslag på Instagram for Meta-brillerne, hvor det ligeledes er væltet ind med kritik.
Begge medier siger til TV 2, at de nu har afbrudt samarbejdet.
I alle tilfælde – altså med Sus Wilkins, Cecilie Haugaard, Euroman og Eurowoman – er det Synoptik, der har været samarbejdspartneren.
Optikerkæden gør det over for TV 2 klart, at man fortsat vil sælge Meta-brillen, der i dette tilfælde er af mærket Ray-Ban.