Single-Sara Bro får masser af tilbud – men én ting skal en mand ALDRIG gøre
DR-stjernen er netop igen begyndt at bruge en datingapp.

DR-stjernen er netop igen begyndt at bruge en datingapp.

Sara Bro skal kun bruge få ord til at opsummere sin livssituation.
»Jeg er single og glad.«
Og selvom DR-værten med et glimt i øjet erkender, at det da er »overraskende«, at der virkelig ikke er en mand i hendes liv – og ikke har været det i fem år – så understreger hun, at hun heller ikke egentlig har ledt.
»Det er jo jo også et budskab at have: At man kan altså godt være megaglad og lykkelig uden at have en kæreste,« siger Sara Bro, da B.T. møder hende til premieren på 'Hjem'.
Meeeeeeen. Noget skal der tilsyneladende ske.
For Sara Bro har med egne ord »lige genoptaget min tilstedeværelse på datingapps«.
Og her skorter det faktisk ikke på interessen fra det modsatte køn, lyder det også.
»Jeg får mange forslag eller tilbud om dates, men jeg har ikke rigtigt slået til endnu,« siger hun:
»Jeg har ikke været på dates endnu.«
For i den sammenhæng er det faktisk en udfordring, når man eksempelvis hedder Sara Bro og er ganske kendt af de fleste herhjemme.
»Det er ikke et plus for mig, hvis folk matcher med mig på grund af mit arbejde. Det synes jeg faktisk, er lidt afskrækkende.«
»Så er der nogen, der skriver det direkte: 'Jeg er kæmpe fan af dig', så er jeg sådan lidt … ååååååååh.«
Af samme grund er Sara Bros datingvej derfor tidligere gået i helt andre retninger.
»Indtil nu – når jeg har været på datingapps – har jeg mest gået ud med mænd, der ikke har været fra Danmark, og som ikke har vidst, hvem jeg var. I hvert fald ikke når vi matchede,« siger hun.
Og hvad leder DR-stjernen så egentlig efter i en mand?
»Det er et supersvært spørgsmål, men jeg leder efter et eller andet … magisk.«