Remee mistænkt for at bryde loven – nu reagerer han: 'Bliver heldigvis bedre'
Remee blev mistænkt for at have brudt skattelovgivningen, men det afviser han nu i lyset af sit seneste millionunderskud.

Remee blev mistænkt for at have brudt skattelovgivningen, men det afviser han nu i lyset af sit seneste millionunderskud.

Et millionunderskud og kritik fra revisoren er ikke nok til at slå Remee ud.
For nylig blev regnskabet offentliggjort i hans virksomhed Epiphany ApS, der kunne vise endnu minus på knap 1,9 millioner kroner, foruden en notits fra revisoren, der påpegede et muligt lovbrud i forhold til skattelovgivningen.
Til Se & Hør bryder Remee dog nu tavsheden og fastslår, at det store millionunderskud blot skyldes »betydelige investeringer« – og at revisorens kritikpunkter allerede er blevet løst.
»Eventuelle administrative fejl i forbindelse med enkelte firmakortstransaktioner er håndteret korrekt, og alle skattemæssige forhold er afregnet. Bliver heldigvis bedre i 2026,« lyder det nu fra Remee til ugebladet.
Remee er kendt som musikproducer og herunder tidligere 'X Factor'-dommer.
Den seneste tid har det dog været hans investeringer og erhvervseventyr, han har fokuseret på – selvom det altså har kastet millionunderskud af sig. Læs mere om det HER.