Motoren brummer gennem ørkenen.
I bilen sidder tv-vært Pelle Hvenegaard, hans hustru, parrets tiårige datter og en håndfuld danskere på vej væk fra Doha i Qatar, hvor missilerne hele dagen har slået ned.
Målet er grænsen til Saudi-Arabien – og forhåbentlig en vej hjem efter en ferie, som endte noget anderledes, end de havde troet.
Da de når frem til grænsen, går turen i stå.
»Vores chauffør måtte ikke krydse grænsen. Vi tænkte: 'Nej, nej, nej, det her sker ikke!',« fortæller Hvenegaard til B.T.
De venter. Og venter. Usikkerheden vokser, mens familien bare kan se tiden gå.
»Vores kroppe er hele tiden i 100 procents alarmberedskab. Man reagerer på hver eneste lyd. Det er en meget, meget stressende situation, især når man har sit barn med.«
Først efter omkring to timer dukker en ny chauffør op, og familien må endelig krydse grænsen:
»Der blev vi kollektivt trætte, for vi følte os på en eller anden måde mere i sikkerhed,« siger han med lettelse i stemmen.
Efter 12 timer i bil er familien da også endelig nået frem til lufthavnen i Riyadh. Men bagagehallen er næsten tom og fly bliver løbende aflyst.
»Vi håber bare på det bedste. Når vi først er oppe i 10.000 meters højde og bevæger os væk fra det mellemøstlige luftrum og missilerne, så tror jeg først, det rigtig letter.«
Ifølge Hvenegaard kommer hjemrejsen samlet til at koste familien mellem 40.000 og 50.000 kroner. Alligevel er han ikke i tvivl om, at beslutningen var den rigtige.
»Så må vi bare arbejde lidt hårdere, når vi kommer hjem. Det vigtigste lige nu er at komme hjem. Vi kunne ikke vente længere,« siger han og tilføjer:
»Men vi tænker selvfølgelig også på dem, der stadig er i Doha, og i særdeleshed dem, hvor missilerne slår ned.«
Han retter samtidig kritik af forløbet, hvor han mener, at modstridende meldinger fra Udenrigsministeriet og rejseforsikringen har spændt ben for, at de ikke tidligere forlod det kriseramte område
Nu er fokus ét sted. At komme hjem til Danmark, få søvn – og kroppen helt ned i gear.
»Vi flyver nu – we are going home!« skriver Pelle Hvenegaard i en kortfattet besked til B.T., netop som flyet letter.

