Lars Hjortshøj bliver snart far for tredje gang.
Efterfølgende tager han i foråret ud på en ny standup-turné, og der er styr på det hele, forsikrer han.
Den 57-årige komiker bekræftede tilbage i august, at han skal være far igen.
Han har to voksne børn med sin ekskone Tina Bilsbo, og nu venter han barn med sin 23 år yngre kæreste Camilla, som han officielt stod frem med i starten af 2023.
Udover familieforøgelsen tager Lars Hjortshøj fra april ud på en danmarksturné med sit nye standup-show 'standup tour 2025', men der er god tid til begge dele.
»Der er taget hensyn til det (Fødslen, red.),« fortæller Lars Hjortshøj med et smil og tilføjer:
»Der er jo dele af livet som et ekstremt uforudsigeligt. Jeg har hidtil i min tilværelse troet, at jeg kunne planlægge tingene, men det har vist sig …«
Han afbryder sig selv og tilføjer:
»Den her gang, er det egentlig okay.«
Han foretrækker at holde privatlivet privat og vil hellere tale om sit nye show.
Lars Hjortshøj bekræfter kort, at alt går godt på hjemmefronten og fortæller så om sit nye show:
»Jeg prøver mange nye ting af i mit kommende show. Jeg prøver at gå lidt andre veje, end jeg hidtil har gjort og viser måske i højere grad en sårbarhed og skrøbelighed.«
Han fortsætter:
»Jeg prøver at mixe nogle genrer, så der er også er plads til det mere poetiske – så det ikke bare er det klassiske oldschool standup, som jeg altid har stået for.«
Det næste stykke tid skal han bruge på at finpudse sit nye show – og her kommer det også i spil, hvad der foregår på hjemmefronten.
»Ja på en måde bliver det en tilstandsrapport over, hvor jeg er i livet. Det er klart, der er nogle foræringer (Derhjemme, red.) i øjeblikket.«
B.T. møder Lars Hjortshøj til et pressemøde for en ny sæson af Prime Videos comedyprogram 'LOL: Den der ler sidst', hvor han skal dyste med en række skuespillere og komikere om ikke at komme til at grine.
I videoen øverst kan du se en anden deltager i programmet, Ruben Søltoft, fortælle om en overraskende fanoplevelse, han fik under sin egen aktuelle turné.