Sangeren Katinka Bjerregaard kan på ingen måde genkende sig selv i udtalelserne i det nyeste program af 'Q & Co.' på B.T.
I programmet, hvor Henrik Qvortrup er vært, fortæller han, at han fra flere kilder har hørt, at det slet ikke var Claes Antonsen, der startede en seksualiserende tone over for Katinka Bjerregaard under optagelserne af 'Toppen af poppen'.
Derimod skulle det ifølge Henrik Qvortrups kilder være sangerinden selv, der startede med at sige, at hun 'havde fået så meget morgenpik, at hun ikke kunne sidde ned'.
Og først efterfølgende skulle Claes Antonsen så have fortalt historien om en prostitueret og en medister, der ifølge Katinka Bjerregaard gjorde hende utilpas.
Men citatet med 'morgenpik' nægter Katinka Bjerregaard at have sagt.
Det skriver hun på det sociale medie Instagram.
'Jeg kan godt være både bramfri og hård i munden, men jeg kommer ikke ind i et rum og anlægger en tone, der er sexistisk. Det har jeg aldrig gjort. Jeg har ikke sagt det, som Henrik Qvortrup påstår, og som han og B.T. nu spreder med en påstand om, at jeg selv satte tonen for sexismen,' lyder det.
Katinka Bjerregaard forklarer, at tonen har været hård fra hendes side, men at det skyldtes det miljø, hun var i under optagelserne.
'Hvis man vil have en chance for at kunne udføre sit arbejde i det set up, så falder man ind i den tone, der er skabt af bandet, som var der for 11. sæson i træk, som alle er over 20 år ældre end mig, og som er helt afgørende for, at jeg kan lykkedes i det program. Det er et forsøg på at afspore et problem, som er veldokumenteret,' skriver Katinka.
Slutteligt giver hun to grunde til, at citatet med 'morgenpik' ikke kan være blevet sagt af hende.
'Jeg ved, at jeg ikke behøver fortælle andet end disse to ting for, at de fleste kvinder ved, at det påståede citat ikke er kommet ud af min mund: 1) Bandlederen omtalte mig konsekvent som 'lille skat' og 2) Jeg havde lige født små tvillinger. Hold fokus! Sexismen i musikbranchen er et massivt og veldokumenteret problem.'
Ifølge Henrik Qvortrups kilder, der var til stede i lokalet, skulle episoden dog have fundet sted.
Produktionsselskabet bag dokumentaren, Impact TV, afviser, at Katinka konkret skulle have anvendt ordet 'morgenpik'.
Ifølge B.T.s kilder har produktionsselskabet bag dokumentaren, Impact TV, vidst, at Katinka Bjerregaard delte en eksplicit og vulgær anekdote, forud for at Claes Antonsen delte sin.
Til spørgsmålet om, hvorfor dét ikke fremgår af dokumentaren, svarer producent Ole Tornbjerg følgende:
»Vi udtaler os ikke om vores dialog med enkelte kilder. Men vi har forholdt os kritisk til alle kilder. Vi har foretaget en samlet vurdering, hvor bandmedlemmets uforbeholdne undskyldning og Mastiffs egen undersøgelse – der peger på en uhensigtsmæssig kultur på produktionen – indgår.«
Katinka Bjerregaard har i en sms til B.T. skrevet, at hun indgik i en tone, der allerede var anlagt af bandet under optagelserne.
»Når man deltager i 'Toppen af poppen' er man den lille i magtrelationen i forhold til et band, der består af mænd, der alle sammen er mindst 20 år ældre end mig og helt afgørende for, om jeg kan lykkes i den sammenhæng. Så falder man ind i den tone, der bliver slået an af dem. Det fremgår også klart af dokumentaren.«
Katinka Bjerregaard fortsætter: »Efter historien om hunden/medisteren svarede jeg, at jeg har et fiktivt punkband med en veninde, hvor jeg fantaserer om at trække min menstruationskop ud og hælde den ud over bandet. Min måde at være 'en af drengene' på. Jeg har aldrig sagt noget, der seksualiserede bandmedlemmerne!«
Lyt med fra 52 minutter inde i denne uges afsnit af Q&CO, når Henrik Qvortrup smider den nye information på bordet.
Lyt i Spotify, Apple Podcast eller ved at trykke play herunder: