Rasmus Seebach og hans bror Nicolaj Seebach har haft megen bøvl med fordelingen af deres fælles virksomheder.

Selvom de nu igen er kommet på talefod, efter Rasmus Seebach smed brormand ud af deres musikselskab, kan de dog nu fremvise vilde millionunderskud i deres endnu fælles virksomheder.

I brødrenes investeringsselskab Top Notch Invest kan de nu fremvise et næsten fordoblet underskud for den sidste halvdel af 2024 og den første halvdel af 2025.

Her har Tommy Seebachs to sønner nemlig formået at skrabe et underskud på mere end 9,1 millioner kroner sammen.

Samtidig er egenkapitalen faldet drastisk, så der nu står mindre end 6,6 millioner kroner på kistebunden, hvor der forinden var næsten 15,9 millioner kroner.

Samtidig er aktiverne i virksomheden raslet ned fra mere end 26,2 millioner kroner til næsten 8,2 millioner kroner.

Rasmus Seebach er i dag en selvstændig solomusiker, nu han ikke længere skal samarbejde med sin storebror Nicolai Seebach, som ellers har været med til at producere og skrive størstedelen af hans hit gennem hele karrieren.
Rasmus Seebach er i dag en selvstændig solomusiker, nu han ikke længere skal samarbejde med sin storebror Nicolai Seebach, som ellers har været med til at producere og skrive størstedelen af hans hit gennem hele karrieren. Foto: Sonny Munk Carlsen/Ritzau Scanpix

Det er det dårligste resultat i mindst et årti i selskabet, der har to heltidsbeskæftigede ansat, som må formodes at være de to brødre, der sammen ejer virksomheden.

Igennem investeringsselskabet ejer Rasmus og Nikolaj Seebach også deres managementselskab Top Notch Management sammen.

Her er der ligeledes kommet nyt årsregnskab, hvor man ender på et lidt mindre underskud på 105.000 kroner i minus.

Det hjælper dog egenkapitalen ned, så der nu også her er minus på mere end 415.000 kroner.

Dog håber brødrene i ledelsen at kunne vinde pengene tilbage ved, at deres investeringer gerne skulle give afkast, lyder det i ledelsens beretning.

Men derudover lyder det også:

»Der er fra moderselskab afgivet tilbagetrædelseserklæring ligesom moderselskab vil give kapitaltilskud i det omfang, det er nødvendigt.«

Det betyder altså, at Rasmus Sebaach og bror afviser at kræve penge fra selskabet, men tværtimod selv er klar til at spytte flere penge i kassen for at holde deres managementselskab kørende.

Rasmus Seebach og broren Nicolai har ellers altid været meget tætte. Brødrene har lavet både investeringer og musik sammen, hvilket startede med rapgruppen G-Bach i slutningen af 90erne. Foto: Bent Midstrup
Rasmus Seebach og broren Nicolai har ellers altid været meget tætte. Brødrene har lavet både investeringer og musik sammen, hvilket startede med rapgruppen G-Bach i slutningen af 90erne. Foto: Bent Midstrup

Det samme løfte om at punge ud finder man også i brødrenes investeringsselskab med deres manager Nicolaj Bundesen.

Her i Bundesen og Seebach Invest ApS er der nemlig kommet et underskud på 64.000 kroner, hvilket fører den negative egenkapital helt ned i knap 1,3 millioner kroners minus.

»Selskabets ledelse vil give kapitaltilskud i det omfang det er nødvendigt,« lyder det ligeledes her i ledelsesberetningen.

Rasmus Seebach og bror Nicolaj Seebach risikerede tidligere bøder og tvangslukning af deres fælles virksomheder, da de dengang stridende brødre ikke kunne blive enige. Læs mere om det HER.