Kaare Sand taler ud om alvorlig sygdom: »Pissehårdt«
ALS har ændret Kaare Sands hverdag, men ikke hans livsmod. Den prisvindende tv-producent insisterer på at arbejde videre og nyde livet. 5. august fylder han 70.

ALS har ændret Kaare Sands hverdag, men ikke hans livsmod. Den prisvindende tv-producent insisterer på at arbejde videre og nyde livet. 5. august fylder han 70.

Da tv-producent Kaare Sand i 2024 fik den uhelbredelige muskelsvinddiagnose ALS, var det, han frygtede mest, at blive ramt på stemmen.
Det er den, han har brugt hele livet til at tale med mennesker og fortælle historier.
Sygdommen, der gradvist nedbryder hans muskelstyrke, fylder stadig meget og har krævet stor tilvænning, fortæller Kaare Sand.
Men han insisterer på at holde sig i gang og leve livet med de benspænd, han er blevet budt.
- Jeg er stadig en del af mit produktionsselskab og holder mig aktiv, så vidt jeg kan. Det er fedt, så det hele ikke bare handler om sygdom, sygdom og sygdom, fortæller Kaare Sand, der fylder 70 år den 5. august.
Stemmen er blevet hæsere og kørestolen en del af hans hverdag.
Men selv om sygdommen ifølge Kaare Sand er "pissehård", vil han gerne bidrage til fortællingen om, at man kan mere, end man måske tror med ALS.
- Angsten for ikke at få lov til at blive i livet er der også hos mig. Jeg prøver bare at leve med den, så man ikke behøver at være bange hele tiden, fortæller han.
At Kaare Sand får så meget ud af en hverdag med sygdom, takker han i høj grad sit netværk for.
- Jeg har altid været en handyman og gjort alting selv. Nu er det min kone, der skal tage det store slæb, men hun tager det i stiv arm, må jeg sige.
Man kan med rette kalde Kaare Sand Danmarks ukronede konge af reportage-tv.
Det var imidlertid som radiovært på DR, at han begyndte sin karriere.
Efterfølgende kom han til det daværende TV 2 Lorry i København, hvor han lærte tv-håndværket.
Siden har tv-mediet været hans hverdag, hvor Kaare Sand har drevet produktionsselskab sammen med sin hustru, Anne Dorte.
Han står bag successerier som "De Unge Mødre", "Singleliv", "Udkantsmæglerne" og "De Sjældne Danskere".
Særligt førstnævnte har været definerende for hans karriere, hvilket fik pressen til at døbe ham "De Unge Mødres far".
- Det er nok det aftryk, der står skarpest i min karriere. Uanset hvor mange andre ting jeg har lavet, så er der ét hit. Og det hit ramte jeg ved ren tilfældelighed, fortæller han.
- Men jeg er glad for, at jeg har kunnet få lov til at sætte reportagen på dagsordenen.
I 2024 blev Kaare Sand tildelt prisen Årets Otto, der hædrer en persons lange karriere i tv-branchen.
Kaare Sand har altid været glad for at spille musik. Det har ALS dog desværre sat en begrænsning for, fortæller han.
Til gengæld nyder tv-producenten at gå til koncert og ikke mindst at komme ud i naturen med sin hund, blandt andet ved sit sommerhus i Nordjylland.
- Vi kommer ud og ser på aftensolen og morgensolen og dyrene, der render rundt i de kæmpestore vidder. Det nyder jeg meget. Så lever man og trækker vejret.
Sammen med Anne Dorte er Kaare Sand forældre til to voksne børn.
RITZAU