De fleste der var børn i starten af 2000'erne vil med gru huske Kjeld Nørgaard som den onde skurk Thorsen i TV 2s julekalender 'Jesus og Josefine'.

Her fortæller Pernille Kaae Høier, der spillede Josefine, hvordan hun vil mindes sin gamle kollega, der onsdag sov ind 86 år gammel.

Udover at lægge stemme til frøen Kaj i 'Kaj og Andrea', spillede Kjeld Nørgaard i sin levetid med i en lang række film og tv-serier.

En af hans sidste helt store roller var i TV 2s familiejulekalender 'Jesus og Josefine', hvor han spillede den mystiske Thorsen, der til sidst forvandler sig til selveste Satan.

Kjeld Nørgaard som den onde Thorsen i 'Jesus og Josefine'.
Kjeld Nørgaard som den onde Thorsen i 'Jesus og Josefine'. TV 2

En af dem, der oplevede Kjeld Nørgaards skurkerolle på nærmeste hold, var Pernille Kaae Høier, der i julekalenderen havde hovedrollen som pigen Josefine.

Hun var dengang 12 år og mindes i dag Kjeld Nørgaard med stor varme.

»Jeg husker, hvordan jeg altid så frem til de dage, hvor jeg skulle optage med Kjeld,« fortæller den i dag 33-årige Pernille Kaae Høier til B.T.

Hun fortsætter:

Pernille Kaae Høier i dag.
Pernille Kaae Høier i dag. Privatfoto

»Hans humor og glæde for at spille skuespil smittede af på alle omkring ham, og han skabte et trygt rum, hvor det var nemt at være ny usikker barneskuespiller.«

Hun tilføjer:

»Kjeld vil for mig altid være et stort forbillede og en god ven.«

I forbindelse med Kjeld Nørgaards bortgang, har B.T. også talt med hans mangeårige samarbejdspartner i 'Kaj og Andrea', Ole Kibsgaard.

Han afslører, at Kjeld Nørgaard blandt andet opnåede at få en særlig verdensrekord.

Det kan du læse om HER.

Skuespillerholdet da 'Jesus og Josefine' blev præsenteret tilbage i 2003. Yderst til højre ses Kjeld Nørgaard med armen om Pernille Kaae Høier.
Skuespillerholdet da 'Jesus og Josefine' blev præsenteret tilbage i 2003. Yderst til højre ses Kjeld Nørgaard med armen om Pernille Kaae Høier. Bardur Eklund/Ritzau Scanpix