Der er ingen tvivl om, at Troels Mylenberg har en stor plads i hjertet hos mange af sine kollegaer på TV 2. 

Tv-værten, der på tragisk vis gik bort lørdag i en alder af 56 år, er blevet hyldet og mindet. 

Og nu har TV 2-profilen Janni Pedersen delt sin sorg i et opslag på Instagram:  

'Har siddet i flyet på vej til Dallas og grædt og kigget ufatteligt mange billeder igennem af Troels og mig, siden min tour-arrangør Tine Aurvig lige pludselig stod og så meget alvorlig ud. For Troels er død, fortalte hun. Og jeg læste vores chef Ulla Pors' fine skriv om mine og mange andres fine ven', skriver hun i opslaget og fortsætter:

'For Troels var et meget dejligt og fint menneske. Natasja (Crone, red.), som har kendt ham siden gymnasiet, sagde engang til mig, at han fra barnsben var marineret i kærlighed. Troels var ambition og skarp men aldrig intrigant, hoverende eller ubehagelig. Han elskede sin kone, sine børn, sin mor og far, sin søster, sin hund, sine mange venner og sit job på TV 2'.

Janni Pedersen slutter det rørende opslag af med at hylde Troels Mylenberg for det menneskelige såvel som det professionelle:

'Jeg blev hans tv-makker, da han forlod en journalistik chefstilling og blev tv-vært. Jeg er så glad for mine år med Troels, men også virkelig ked af, at det fine menneske, som aldrig talte ondt om nogen, som altid havde det dejligste smil på læberne, som gav de bedste knus, når vi mødte, og som altså talte folk og kolleger op, han ikke er her mere'.

Se det fulde opslag i bunden af artiklen.

Troels Mylenberg var siden begyndelsen af 2025 syg med tyktarmskræft, og i begyndelsen af 2026 blev han erklæret uhelbredeligt syg.

Familien oplyser, at han døde på Hospice Sydfyn.

Tidligere har Troels Mylenberg blandt andet været chefredaktør på Fyns Amts Avis og Jysk Fynske Medier. Han har også skrevet en række bøger.

Troels Mylenberg boede på Thurø. Han efterlader sig sin hustru, Lis, og fire børn.