Ghita Nørby, skuespiller og koryfæ indenfor dansk film, bærer på en stor sorg.

For 91-årige Ghita Nørby er det ikke uvant at tage afsked med venner, men at det sker, fordi de dropper deres livslange venskab, er en enorm sorg. 

Det fortæller hun i et interview med radiokanalen Radio IIII.

Sorgen er stor, fordi hun ikke ved, hvorfor de ikke længere vil tale med hende.

»Jeg har været venner med nogen i 50 år, og fra den ene dag til den anden – uden forklaring – blev jeg kasseret. Uden nogen ville tale med mig om det,« siger hun og fortsætter: 

»Og det kan da godt være, jeg kan støde nogen eller støde mine venner. Men det, synes jeg jo, er et problem, som vi mennesker jo godt kan tage op med hinanden,« siger hun.

Det har Ghita Nørby tidligere fortalt om i podcasten 'En anden tid'. Her fortæller hun, at hun har søgt terapi for at bearbejde sorgen, fordi det har gjort »forfærdelig ondt«.

»Selvfølgelig begår jeg fejl. Men jeg vil jo gerne have mine gode venner siger: 'Ghita, hvorfor fanden sagde du det?', og så kunne vi jo snakke om det,« sagde hun i podcasten.