Der er et generationsskifte på vej hos Christian Kjær.
I hans investeringsvirksomhed ASX 7783 ApS er hans kones datter, Susan Astanis 19-årige Stella Astani, nemlig blevet indsat som bestyrelsesformand.

Det skriver Se & Hør, ligesom B.T. har fået oplysningerne bekræftet i de offentlige virksomhedsregistre.
Her fremgår det, at Susan Astani d. 5. december er trådt af som bestyrelsesformand i investeringsvirksomheden til fordel for datteren Stella Astani.
55-årige Susan Astani har ellers fungeret som bestyrelsesformand, siden 82-årige Christian Kjær selv udtrådte af bestyrelsen for fire år tilbage efter sin parkinsonssygdom.
I stedet er Susan Astani dog blevet indsat som direktør i investeringsselskabet, der altså nu har hendes 19-årige datter som bestyrelsesformand i stedet for hende.

Det er dog stadig rigmanden Christian Kjær, der alene ejer hele selskabet, som han stiftede tilbage i 1985.
I det seneste regnskab for 2024 var det dog ikke prangende tal, som Susan Astani fik lov at sætte sin underskrift på.
Her var der nemlig et underskud på 62.000 kroner, ligesom der også var et lignende fald i de værdipapirer og kapitalandele, som virksomheden handler med.
Egenkapitalen røg ligeledes ned, således at der stod 'bare' 324.000 kroner tilbage på kistebunden ved indgangen af i år.

Nu har familien Kjær så fået 19-årige Stella Astani ind som bestyrelsesformand, så hun måske kan vende skuden tilbage til de senere års gedigne overskud.
Susan Astani har dog også fortalt om, at familien 'for længst har opgivet' at blive forsonet med Christian Kjærs børn, i særdeleshed Philip Kjær.
Philip Kjær har dog faktisk tidligere selv har siddet i bestyrelsen for ASX 7783 ApS
Men nu afventer ældstesønnen flere retslige slagsmål med far Christian Kjær og Susan Astani, som han mener uretmæssigt holder ham fra den lukrative plantage, som virksomheden huserer over. Læs mere om det HER.
