Det er faldet avisen Berlingske for brystet, at der var et væld af forældre, der havde taget deres børn med til Tessas hidtil største koncert lørdag i Royal Arena.
For Berlingskes kommentator Søren Damm Jacobsen mener bestemt ikke, at rapperens univers er egnet til børn.

Han stiller i en lederartikel spørgsmålstegn ved, om børn har godt af at »deltage i koncerter, hvor seksualitet præsenteres så aggressivt og entydigt«, som han mener, det gøres i Tessas univers, der til tider er »decideret pornografisk«.
»Når man tager børn under den seksuelle lavalder med til arrangementer som en Tessa-koncert, rykker man ved nogle grænser, der ikke bør rykkes ved,« mener Søren Damm Jacobsen.
Én der dog gladeligt tager sin 12-årige datter med til Tessa-koncert – og allerede har været udsat for en shitstorm for selvsamme – er komikeren Torben Chris.
Han mener tværtimod, at der sagtens kan være børn til Tessas koncerter.

»Tessa er edermandme lightversionen. Man glemmer, at der også er masser af humor, fornuft og girl power i hendes tekster. Så dumper hun en fyr og knepper hans udlejer, så hans husleje bliver fordoblet – det er jo sjovt!« siger komikeren til B.T.
»Tessa er super tjekket og møder sine fans i øjenhøjde, så hvorfor skal hun ikke have lov til at ryste røv samtidig?«
For Torben Chris er det svært at se hvilken påvirkning, man skulle frygte, at Tessas musik skulle have på børn.
»Børn forstår meget mere, end man lige regner med, de kan sagtens navigere i det,« mener han.

»Jeg ved ikke, hvad frygten er, om man regner med, at en hel generation af piger vokser op og kun vil ryste røv og kneppe så mange så muligt? For selv hvis det sker, så skal de da også have lov til det.«
I august tog den 48-årige komiker selv sin dengang 11-årige datter Minna med til en Tessa-koncert på vestjyske Bork Festival.
På festival og altså ikke i swingerklub, som han efterfølgende understregede i en Facebook-video efter at have mødt en overvældende mængde kritik for den hyggelige stund med sin unge Tessa-fan.
Men for Berlingskes kommentator Søren Damm Jacobsen er det væsentligt at have med, at vi som samfund i dag på mange måder forsøger at beskytte vores børn og unge mennesker mod seksuelt eksplicit indhold.
Vi har blandt andet en seksuel lavalder, ligesom der til næste år indføres aldersbegrænsning på pornosider.
For Torben Chris at se er der dog ikke noget ved Tessas univers, som han finder det nødvendigt at skærme sin i dag 12-årige datter fra.
»Jeg tror godt bare, min datter kan lide flowet, hun forstår det ikke, når Tessa synger 'kun en mand med en stor pik kan lægge mig i lænker',« siger Torben Chris.
»Hun spurgte mig hvorfor, Tessa gerne ville i lænker, og så må jeg jo bare sige, at det er sådan noget nogle mennesker godt kan lide, og at hun bliver klogere, når hun bliver større.«

Teksterne er jo netop ikke til børn, når du også siger, at børn ikke forstår dem. Hvorfor skal man så udsætte sine børn for det?
»Man kan også sige, hvorfor man skal beskytte sine børn fra det? Blev ham Søren også selv beskyttet fra alle tekster, da han var barn?« spørger Torben Chris.
»Da vi voksede op, var der ikke flere valgmuligheder, man så bare det, de voksne så. Og det må de voksne så tage en snak med deres børn om.«
For den 48-årige komiker er det nemlig snarere en fordel, at børn ser Tessas koncerter med deres forældre.

»Seksuelt eksplicit indhold findes jo alligevel, hvis man skal kalde det dét, og så er det da bedre, at det er mens, man er sammen med sine forældre, end når man sidder på YouTube, hvor lortet alligevel kommer frem – altså held og lykke med at undgå, at børn ser den slags.«
Men har man som forælder ikke at ansvar for at prøve at beskytte sine børn for det, fremfor selv at slæbe dem med til det?
»Unge mennesker er slet ikke så let påvirkelige. Så havde man jo fået en virkelig dygtig rapper til at lave en sang om, at man skal rydde op på sit værelse og børste sine tænder. Folk gør ikke automatisk noget, bare fordi Tessa siger det.«
Da B.T.s anmelder fældede dom over Tessas koncert i Royal Arena, var der da også kun store roser til rapperen. Læs hele anmeldelsen HER.
