Karsten Ree har endelig fået solgt sit millionpalæ på Strandvejen.
Og hele 120 millioner har den nye ejer måtte slippe for at overtage rigmandens 527 kvadratmeter i Vedbæk.
Det skriver Se & Hør, der mener at vide, at det er en egypter, der har købt herligheden til udbudsprisen.
Karsten Ree har tidligere fortalt til B.T., at han allerede havde en mindre lejlighed klar i Hellerup.
»Det er mindre omstændigt. Sådan en have, som jeg har nu, den er stor – 6300 kvadratmeter, der er meget arbejde forbundet med det. Og det gider man ikke og kan man ikke, når man er sidst i 70erne, som jeg er blevet nu,« lød det sidste år fra den 79-årige rigmand.

Millionvillaen i Vedbæk nåede at være til salg i knap halvandet år, men den har været hjem for Karsten Ree i årtier.
Han gav i sin tid 70 millioner kroner for det store hjem, som han nu kan se frem til en overordentlig milliongevinst på.
Hans kommende ekskone Janni Ree nåede også at bo omtrent et årti med ham i det store palæ. Men først for nylig flyttede hun officielt ud af hjemmet, selvom skilsmissen har stået på i månedsvis. Læs mere om det HER.
