Socialdemokratiet går til valg på at indføre en formueskat, hvor de rigeste danskere vil skulle betale en halv procent af deres formue årligt til statskassen.
Blandt de efterhånden mange rigmænd, der kritiserer forslaget, finder man nu også den tidligere FCK-direktør Flemming 'Don Ø' Østergaard – selvom han mener, de nok alle sammen skal kunne overkomme den ekstra beskatning.
»Jeg synes, det er en dårlig idé. Jeg orker næsten ikke at bruge de samme ord som politikerne, men det er jo en misundelsesskat,« slår han fast overfor B.T.
»Vi har allerede en proportionel skat i dag, så hvis du tjener en million, så betaler du også højere skat,« minder han videre om.
Du er formentligt selv en af dem, der ville skulle betale en halv procent af din formue årligt?
»Det kan jeg sikkert godt overleve, det er ikke det. Det er de unge mennesker og iværksætterne, der skal til at starte noget op. Der synes jeg, man skal kigge på Norge og se hvor mange mennesker, der er flyttet ud af den grund,« siger Don Ø.

Men hvis man tager pengene fra folk som dig, der nok skal klare den alligevel, er det så ikke en god idé til at få frigivet et par milliarder?
»Vi skal alle sammen nok overleve, men vi betaler allerede millioner i skat, og der er nogle mennesker, der tager risikoen for at starte deres egne virksomheder, så det er rent ud sagt noget pjat,« siger Flemming Østergaard.
»Man må tænke på helheden, for hvorfor skal de mennesker, der tjener en masse penge og skaber en masse arbejdspladser, have den ekstra 'straf'? Jeg kan simpelthen ikke se idéen i det.«
For ifølge Flemming Østergaard er der mange andre steder at hente penge fra end de rigeste danskere, der i forvejen beskattes hårdest – ligesom han heller ikke ville fokusere på at få mindre skoleklasser for pengene.
»Jeg er så træt af politikere og alt det valgflæsk, og det, Mette Frederiksen kommer med der, er noget bævl i ordets egentlige forstand,« fastholder han.

Flemming Østergaard oplyser desuden, at hans personlige mærkesag i valgkampen – ikke mindst som pårørende til en kone med Alzheimers – er ældrepleje.
Og at hans stemme bliver på et endnu udefineret »liberalt parti«, når der skal være folketingsvalg tirsdag 24. marts.
»Jeg har ikke hørt et ord fra nogen af partierne om, hvad de vil gøre ved ældreplejen, som de ellers normalt råber og skriger om, men ingen gør noget ved. Så det vil jeg da lytte til, om der er nogen af dem, der vil,« slår han fast til slut.
Ifølge Socialdemokratiets forslag om en formueskat vil cirka 22.000 danskere blive omfattet.
Dermed ville de hver især skulle beskattes 0,5 procent af al deres formue over 25 millioner kroner, hvilket også tæller værdien af deres boliger, virksomheder og pensionsformuer.
Ifølge Socialdemokratiets beregninger vil en sådan formueskat give statskassen en årlig indtægt på op mod 7 milliarder kroner.
