Onsdag kunne Annette Heick og Jesper Volmer midt i vinterkulden fejre sølvbryllup.

Da parret for 25 år siden sagde ja til hinanden var der snestorm.

»Det var også en kold omgang for vores vidunderlige venner, der i morges trodsede kulden og dukkede op med hornorkester og morgensang,« skriver Annette Heick på Instagram.

Her sender hun en tak til de mange venner, der trodsede kulden for at ønske parret tillykke.

»At have gode venner er måske noget af det vigtigste i livet. Når jeg kigger tilbage på vores bryllupsbilleder fra Skjoldenæsholm Slot, er det slående, hvor mange vi har måttet tage afsked med over årene,« skriver hun og benytter anledningen til at mindes alle dem, der er gået bort.

»De ældste i selskabet og vores bedsteforældre, ja, det er naturligt. Men alle de unge … Michael, der kun blev 34, Jesper, der blev skudt som 42-årig, Mogens, der i en alder af 46 lå død på gulvet, Morten, der valgte at tage sit eget liv i en alder af bare 50, Gitte, der er ikke nåede at se sine børnebørn. Listen er desværre lang. Alt for lang,« skriver Annette Heick.

Derfor er sangeren taknemmelig for de mange, der på sølvbryllupsdagen dukkede op for at fejre parrets kærlighed.

Og hun er des mere taknemmelig for, at hun og Jesper Volmer har fået mulighed for at fejre 25 års kærlighed.

»Jeg glædes over, at Jesper og jeg fik lov at beholde hinanden – trods alt,« skriver hun.

Kærligheden har flere gange været truet af ulykker. Både da kokken i 2015 var involveret i en alvorlig badeulykke i Thailand, og fik knust en nakkehvirvel og seks år senere, hvor han blev ramt af to mindre blodpropper i hjernen.