Cengiz i vild afsløring om forholdet med Geggo: Ville bare knalde en kendis
Den ene halvdel af realityægteparret afslører nu, at hans indledende intention med hustruen bare var at knalde hende fra 'Familien fra Bryggen'.

Den ene halvdel af realityægteparret afslører nu, at hans indledende intention med hustruen bare var at knalde hende fra 'Familien fra Bryggen'.

Stephanie 'Geggo' Salvarli og Cengiz Salvarli har været noget nær uadskillelige fra første færd.
Realityægteparret laver alt fra forretninger til tv-programmer og podcasts sammen – men i starten var der altså ingen af dem, der troede, det ville ende sådan.

Det afslører Cengiz Salvarli nu selv i sin svigermor Linse Kessler og Janni Rees Pluto TV-program 'Divaernes dilemmaer'.
»Til at starte med var det bare sådan, at jeg skulle bare krydse af – det var en kendis, der ligesom skulle lukkes,« indrømmer Cengiz her bramfrit.
Men selv om han gerne insisterer på, at »det er sandheden«, så indrømmer han også gerne, at han hurtigt kom væk fra tankegangen om bare at ville knalde hende fra realityprogrammet 'Familien fra Bryggen'.
»Men så faldt jeg på hendes personlighed og sådan noget, ikke?« tilføjer Cengiz.

»Og så var det ligesom det, så hang det bare ved.«
Han og hustruen mødte hinanden tilbage i 2014, hvor Cengiz arbejdede i en slikbutik, der lå lige overfor Linse Kesslers hjem på Islands Brygge.
»Jeg stod og fløjtede til hende, når hun stod ovre foran. Så stod jeg og fløjtede, men hun var alt for genert, så hun kom aldrig over. Jeg fløjtede bare og sagde, at hun skulle komme forbi. Men det ville hun ikke,« fortæller Cengiz om sine første tilnærmelser af Geggo.
»Hun syntes bare, han var så flot,« forklarer svigermor Linse sin datters generthed.

Ifølge Cengiz endte Geggo dog med at skrive til ham i stedet på Facebook, og derfra så parret sig aldrig tilbage.
Stephanie 'Geggo' Salvarli har da også selv tidligere indrømmet, at det ikke var den store kærlighed, som forholdet først var tiltænkt som.
»Jeg var ikke forelsket i starten. Der tænkte jeg bare, at jeg ville have nogle gode ture på ham,« røbede Geggo i Viafree-programmet 'Best of Bryggen'.
Det endte dog med kærlighed, og i 2014 blev parret kærester.

Året efter begyndte man så også at kunne se Cengiz i 'Familien fra Bryggen', og her gjorde Geggo altså klart, at forelskelsen bestemt var indtruffen.
»Jeg er så forelsket. Cengiz er min søde dejlige kæreste. Jeg er overbevist om, at han er the one,« lød det sukkersødt i familieprogrammet.
I dag har parret da også været sammen i 12 år, herunder syv år som ægtefolk.
De har desuden de to døtre Alba og Sia sammen.