Nu er det blevet tid til juleferie for mange danskere.
Og det gælder også for Cecilie Beck, der skal fejre højtiden langt fra Danmark med sine to døtre.
Det fortæller tv-værten, da B.T. møder hende på den røde løber til TV 2-programmet 'De største øjeblikke'.
»Jeg tager til Colombia på lørdag for at holde jul og nytår i Medellín. Det bliver hyggeligt. Vi har taget knas med fra Danmark, og ellers må vi se, hvad de lokale disker op med,« fortæller hun og tilføjer:
»Det er nogle år siden, jeg sidst har været i Colombia. Men det plejer at være rimelig godt.«
Det er faktisk ikke første gang, at Cecilie Beck holder jul i udlandet.

For to år siden rejste hun for eksempel til Mexico og fejrede jul med sine to døtre og deres kærester.
Når Cecilie Beck så kommer hjem fra sin Colombia-tur, begynder planlægningen af 2026. Et år som tv-værten glæder sig til.
»Arbejdsmæssigt får vi jo helt sikkert et folketingsvalg, og det bliver virkelig sindssygt den her gang. Den her gang har jeg nerver på – på hele demokratiets vegne.«
»Som det ser ud nu, bliver det jo crazy spændende. Så det kommer jeg til at være helt oppe at køre over.«

