VM i fodbold nærmer sig med hastige skridt.

TV 2 har i den forbindelse lavet en række reklamevideoer, der kopierer kendte scener fra Casper Christensen og Frank Hvams 'Klovn'-serie.

Da B.T. tirsdag formiddag fanger Casper Christensen over telefonen, er han 'pissestolt' over, at TV 2 har ladet sig inspirere og er særligt imponeret over én ting.

Selv får han en særlig rolle under VM i fodbold og afslører herunder, hvorfor han har sagt ja.

'Klovn'-fans vil straks genkende referencerne i de nye reklamevideoer fra TV 2.

I den første video har man ladet sig inspirere af 'Klovn'-afsnittet 'Shut up' fra 2009, hvor en række komikere skal sige tak til Casper Christensen for alt, hvad han har gjort for dem gennem tiden.

TV 2 har ladet sig inspirere af en scene fra den første 'Klovn'-film, 'Klovn The Movie' fra 2010.
TV 2 har ladet sig inspirere af en scene fra den første 'Klovn'-film, 'Klovn The Movie' fra 2010. Pressefoto

I TV 2's video skal en række TV 2-personligheder sige tak til TV 2-vært Carsten Werge.

I den anden video er referencen scenen fra den første 'Klovn'-film, hvor Frank Hvam er for grim til at komme ind på Bent Fabricius-Bjerres bordel.

Her indtager Carsten Werge i TV 2's version rollen som Bent Fabricius-Bjerre.

(Se videoerne nederst i artiklen)

Da B.T. tirsdag formiddag ringer til Casper Christensen for at høre, hvad han tænker om TV 2's reklamevideoer, har han endnu kun set den ene – den, der er inspireret af 'Klovn'-filmen.

»Jeg er da pissestolt over, at nogen har ladet sig inspirere. Det er da fantastisk, at de gider det,« er hans umiddelbare reaktion og tilføjer:

»At man kan lave en film for 15 år siden, og så er der nogen, der synes, at den stadig er så relevant eller kendt, at man kan lave noget sjovt med det. Det er jeg da glad for.«

TV 2's 'Klovn'-inspirerede videoer reklamerer for det kommende VM-program 'VM-trænerne', hvor der hver morgen samles op på nattens bedste VM-historier.

Foto: Bax Lindhardt

Carsten Werge er vært med de to fodboldtrænere David Nielsen og Bo Henriksen samt komiker Heino Hansen som skiftende medværter.

Derudover får man besøg af forskellige kendte fodboldfans – heriblandt Casper Christensen, der forklarer, hvorfor han har sagt ja til at kigge forbi:

»Jeg kan rigtig godt lide Heino og Carsten Werge, og så kan jeg godt lide fodbold. Og så hjælper man jo gerne. Hvis de gerne vil have, at man kommer ind, så gør man det.«

Hvor meget VM regner du med at skulle se?

»Det er jo en lang omgang, hvis man skal se det hele. Jeg tror, jeg hopper ind, når vi kommer lidt senere hen. Jeg kan godt lide at slappe af til en fodboldkamp, men vi skal nok et par uger ind i turneringen, før jeg rigtig sidder klar.«

Har du allerede nu et favorithold?

»Nej, ikke endnu. Jeg tror, vi alle sammen blev lidt overrasket over, at Danmark ikke skulle med. Så nu må vi se. Jeg plejer at udse mig en spiller, jeg synes er cool, og så holder jeg med hans hold.«

Du kan godt følge, at mange mistede gejsten, da Danmark ikke kom med?

»Ja, 100 procent. Det sjove ved VM er jo, at man hepper på sit hold, og at vi er samlet om det. Nu kommer vi til at holde med forskellige lande, og det er bare ikke den samme følelse.«

Han tilføjer:

»Så nu må vi se, hvem jeg ender med at holde med. Jeg kan sige så meget, at jeg ikke er typen, der fx uanset hvad skal holde med Norge.«