Mens ingen fandt den blivende kærlighed på hotellet i Schweiz, så har der været gang i romantikken hjemme i Danmark efter 'Hotel Romantik'.

Den snart 80-årige Kirsten Møldrup er ikke mindst blevet bombarderet med frække tilbud efter sin hjemkomst som single.

Kirsten Møldrup kastede sig ud i DR-programmet 'Hotel Romantik', men rejste hjem alene – og meget glad for sine nye venner og muligheder. Foto: DR / Holger Rytter / Strong
Kirsten Møldrup kastede sig ud i DR-programmet 'Hotel Romantik', men rejste hjem alene – og meget glad for sine nye venner og muligheder. Foto: DR / Holger Rytter / Strong

»Jeg har haft en hel del henvendelser – faktisk ret mange. Men jeg har også sorteret mange fra,« forklarer Kirsten Møldrup, da B.T. møder hende til Reality Awards.

Der er dog enkelte, som er sluppet igennem hendes nåleøje – men selv de må altså se langt efter en rigtig date med 'Hotel Romantik'-stjernen.

»I øjeblikket skriver jeg med to, men jeg har – af hensyn til mig selv – været nødt til bare at skrive med dem,« fortæller Kirsten Møldrup. 

For efter hun i 'Hotel Romantik' åbnede op om livet efter sin mands selvmord, hvor hun selv forsøgte det samme, har hun holdt foredrag om netop det rundt i hele landet.

B.T. møder Kirsten Møldrup til Reality Awards lørdag 17. januar 2026 i Falkoner Salen. Foto: Lykke Buhl
B.T. møder Kirsten Møldrup til Reality Awards lørdag 17. januar 2026 i Falkoner Salen. Foto: Lykke Buhl

Og udover samarbejdet med flere psykiatriske organisationer, så har Kirsten Møldrup også »mine daglige ting og træner meget«.

»Så er der ikke plads til at forpligte sig helt, og det synes jeg ikke, jeg kan byde et andet menneske,« forklarer hun.

Så er du kommet på tv for at finde kærligheden, og så er du endt med at få for travlt til den?

»Ja, men det skal nok komme,« siger Kirsten Møldrup med et grin.

Kirsten Møldrup kastede sig ud i DR-programmet 'Hotel Romantik', men rejste hjem alene – og meget glad for sine nye venner og muligheder. Foto: DR / Agnes Tine Tolbøll / Strong
Kirsten Møldrup kastede sig ud i DR-programmet 'Hotel Romantik', men rejste hjem alene – og meget glad for sine nye venner og muligheder. Foto: DR / Agnes Tine Tolbøll / Strong

For den nuværende interesse for hendes formidlingsevner efter 'Hotel Romantik' har hun tænkt sig at udnytte til fulde.

»Jeg må jo ud, for så kommer der jo andre programmer, og der er andre, der får interesse. Jeg håber, det med foredrag og sådan noget bliver ved,« forklarer hun.

»Så det fortsætter jeg med, også hvis der kommer en kæreste,« slår hun fast.

Og de to mænd, hun skriver med for tiden, har da også accepteret, at de bejler til en travl dame, som altså vil nøjes med beskeder for nuværende.

Kirsten Møldrup fortæller i programmet om syv hårde år i sit liv.
Kirsten Møldrup fortæller i programmet om syv hårde år i sit liv. Nicolai Emil Fortuné Preisz/DR

»De har begge forstået, at jeg skal have lidt ro med alle de foredrag og sådan noget. Jeg har det sådan, med min lange livserfaring, at går man ind i et forhold, så skal man gøre det med hele hjertet,« slår Kirsten Møldrup fast.

'Hotel Romantik' blev da også den helt store vinder til lørdagens Reality Awards, hvor B.T. mødte Kirsten Møldrup.

Her var hun selv nomineret til Årets øjeblik for sin tale til sine meddeltagere i DR-programmet.

Men selvom hun var »rystende nervøs« forud for den vilde prisuddeling, så havde hun tænkt sig at feste hele natten. Genoplev Reality Awards i B.T.s liveblog HER.