Anna Thygesen klager – kritik over Jonatan Spang-sag: 'Særligt alvorligt'
Kommunikationsdirektøren har klaget over Jonatan Spangs advokat og et medie, der har bragt advokatens beskyldninger mod hende.

Kommunikationsdirektøren har klaget over Jonatan Spangs advokat og et medie, der har bragt advokatens beskyldninger mod hende.

Anna Thygesen har nu indsendt to klager over beskyldninger for sin medvirken i den igangværende politisag mod komikeren Jonatan Spang.
»Jeg har i dag valgt at klage over Kforum til Pressenævnet og over advokat Julie Stage til Advokatnævnet,« konstaterer Anna Thygesen i et opslag på LinkedIn.
Kommunikationsdirektøren mener nemlig, at Jonatan Spangs forsvarsadvokat i en artikel i mediet får lov til udokumenteret at beskylde hende for at hjælpe de kvinder, der har anklaget komikeren for voldelige seksuelle overgreb, med at få historien i medierne.
»Jeg har talt med og støttet de to kvinder, men jeg har aldrig rådgivet om eller hjulpet dem med mediekontakt. Og jeg har hverken pitchet historier til medierne eller medvirket til at skabe en shitstorm,« slår Anna Thygesen fast.
I KForums artikel afviser kommunikationsdirektøren ligeledes beskyldningerne.
Men alligevel har hun klaget over artiklen og advokatens medvirken i den – og Anna Thygesen finder det »særligt alvorligt« med Jonatan Spangs advokat, da hun som part i sagen kan have en interesse i at få kvindernes historier til at fremstå »konstrueret«, lyder det.

Ligeledes drager advokat og artikel »min troværdighed og min dømmekraft i tvivl«, forklarer Anna Thygesen om baggrunden for klagerne.
Anna Thygesen har tidligere udtalt, at hun uden betaling havde rådgivet den første kvinde, der startede sagen mod Jonatan Spang, med at stå frem – men altså ikke i medierne eller for at skabe en shitstorm.
Kvinden endte med at melde Jonatan Spang til politiet for et overgreb, der skulle være sket tilbage i 2009, mens hun var bare 15 år, og han var 31.
Efterfølgende anmeldte en ny kvinde komikeren for seksuelt overgreb, der skulle være blevet begået samme år, mens hun var bare 16 år.
Siden flød anmeldelserne ind, og der er i dag fem forurettede kvinder med enslydende anklager i den igangværende politisag.
Ligeledes er en af kvinderne selv blevet sigtet af endnu uvisse årsager i sagen.
Jonatan Spang har afvist alle beskyldninger om overgreb imod sig, men han har erkendt, at han har haft 'usunde relationer', selvom han ikke har kunnet genkende kvindernes udlægninger.
Hverken hans advokat Julie Stage eller KForum har endnu kommenteret Anna Thygesens klager.