Anders Lund Madsen er blevet far for ottende gang.
Lørdag kom hans og hustruen Karin Prehst Lund Madsens lille datter Viis nemlig til verden efter en hjemmefødsel.
Det afslører han i sin og Anders Breinholts podcast 'Anders og Anders' – og overfor B.T. bekræfter Anders Lund Madsen ligeledes de lykkelige nyheder.
Anders Lund Madsens bedste vurdering er da også, at de alle har det godt. Også lille Viis, selvom det kan være »svært at vurdere, når hun er så lille«.

Ikke mindst lykkedes det endelig for Karin Prehst Lund Madsen, der til daglig arbejder som havfrue på Den Blå Planet, at opfylde sin drøm om at føde i vand.
»Det har været så tæt på før, men denne her gang lykkedes det. Vi er blevet klogere af erfaringen, så denne her gang sagde vi: 'Nej, nu er det i bad!' lige så snart, der kom veer,« forklarer Anders Lund Madsen til B.T.
Lørdag kom lille Viis så til verden i familiens badekar, mens en »mægtig sød« jordemor, Anders Lund Madsen og flere af hans otte børn så med.
»Med mine første børn var jeg sindssygt bange, for det kan jo gå alt muligt galt,« indrømmer Anders Lund Madsen.
»Så jeg kan virkelig anbefale at føde hjemme, for der var slet ikke nogen uhyggelige oplevelser undervejs. Det var så fredeligt og roligt.«
Travl far: 'Nu er det endegyldigt stukket af'
Navnet er der også allerede helt styr på, selvom Anders Lund Madsen her på sit ottende barn indrømmer, at navngivningen er blevet »lidt langhåret«.
»Nu er det jo bare endegyldigt stukket af – navnemæssigt. Det er gakket, for visdom er jo noget, der kommer med alderen, men jeg synes, det er et godt navn. Det er selvfølgelig ærgerligt, hvis hun får lyst til at være super dumdristig og irriterende, men alle navnene er et forsøg på at give dem noget ballast.«
Anders Lund Madsen har de voksne børn Sofie My, Björk og Storm fra et tidligere ægteskab.
Sammen med hustruen Karin Prehst Lund Madsen har han derudover fem børn ved navn Modig, Stærk, Fri, Vild og nu lille Viis.
»Det er jo mange børn, så der er bare fast arbejde – men så slipper jeg jo for at tage på golfferier og sådan noget!« lyder det til slut med et glimt i øjet.
For nylig var Anders Lund Madsen med i den nye podcast 'B.T. og det gode selskab'. Hør hele afsnittet herunder.