Først blev afgørelsen udsat, men nu står det klart:

Karsten Ree får sin vilje. 

Janni Rees bøger, der blandt andet kom ind på deres ægteskab, skal tilbagekaldes fra handlen, og bogen må ikke udgives yderligere for nuværende, før afsnittene med Karsten Ree er ændret.

Det oplyser Retten i Hillerød.

Klokken 13 onsdag skulle der uden retsmøde afsiges dom ved Retten i Hillerød i sagen, hvor Karsten Ree har forsøgt at få fogedforbud mod Janni Rees bog 'Evig Diva'.

Ugen forinden var både Karsten og Janni Ree ellers mødt op i Hillerød, men under den lukkede retssag blev afgørelsen udsat om, hvorvidt Karsten Ree kunne få nedlagt et midlertidigt forbud mod udgivelsen.

Janni Rees bog 'Evig Diva' – som er den første i forsidefruens bogkontrakt på syv bøger – var dog allerede der på hylderne i diverse boghandler og kunne efter få dage melde udsolgt for første oplag.

Fra Janni Ree og hendes forlags side har man fastholdt sin ret til at udgive bogen, da den handler om kvindeliv og Janni Ree selv, selvom der er omtrent halvandet kapitel i bogen, hvor Karsten Ree nævnes.

Blandt andet indrømmer Janni Ree i bogen, at hun var Karsten utro, da deres forhold begyndte at skrante.

Fra Karsten Rees lejr har man begæret forbuddet på baggrund af en fortrolighedserklæring, som Janni Ree har underskrevet om, at hun ikke måtte dele detaljer fra parrets tidligere ægteskab.

Ægteskabet sluttede endegyldigt i januar, efter Janni Ree opgav sit princip om at få Karsten Ree til at betale hendes ægtefællebidrag. Læs mere om det HER.

Andre læser også