Butikschefen i 365discounts supermarked i Kjellerup, Nicolaj Heimdahl, er så træt af tyverier, at han har lavet flere ændringer.
»Det rammer en på stoltheden, at man knokler op imod 70 timer om ugen for at nå det hele, og så er der bare nogen, der kommer og mener, at det er et tag-selv-bord. Det gør ondt,« siger han.
Han har sørget for, at de varer, der oftest stjæles, er placeret i én bestemt del af butikken.
»Jeg har fået nok af butikstyve, så vi har sørget for, at varerne, tyvene mest har gået efter, er i den bagerste del af butikken,« siger butikschefen.
Det drejer sig om sodavand, spiritus og chokolade, der det seneste år er steget rigtig meget i pris.
»Grunden til det er, at de fleste tyve vælger at stjæle noget ret kort efter, de er kommet ind i butikken, og derfor har de oftest gjort det i starten af butikken,« siger Nicolaj Heimdahl, der også har talt med tv2ostjylland.dk.
Han har også sørget for, at der er kommet kameraer op i hele butikken.
»I starten var der ellers kun kamera i kasseområdet,« siger han.
Antallet af butikstyverier er da også steget kraftigt i Danmark de seneste år, og udenlandske statsborgere står for en større og større del.
Sidste år var 8.094 ud af 24.942 sigtede for butikstyveri med et andet pas end dansk. Det svarer til 32 procent.
Altså meget tæt på hver tredje sigtede, og det er ikke set før.
Nicolaj Heimdahl oplever dog ikke kun, at det er udlændinge, der stjæler i butikken.
»Det er ret forskelligt, men det går igen, at det enten er meget unge personer eller nogen, der kommer ind som et par,« siger han.
Se antallet af sigtede for butikstyveri de seneste fire år: