Haps haps haps, nu skal vi ha' sna..kket om de billige supermarkedspriser i påsken, hvor ét supermarked skiller sig markant ud.
Helligdagenes højsæson er snart over os, og inden man når at blinke, har supermarkederne lukket i, hvad der føles som en evighed.
Derfor skal der handles stort ind, når familien samles, og supermarkederne kvitterer med skarpe tilbud for at lokke kunderne netop ind til dem.
B.T. har i anledning af påskeræset gennemgået butikkernes tilbudsaviser for at finde ud af, hvor man får de bedste priser.
Vi har undersøgt fem varer, vi vurderer som uundværlige på påskebordet: sodavand, øl, rejer, smør og æg. Nederst i artiklen kan I læse, hvordan vi gjorde.
På tværs af påsketilbuddene har vi kåret en klar vinder – trommehvirvel, tak.

Det er den velkendte sejrsgenganger Rema 1000, som løber med titlen som årets første testvinder.
Kæden var billigst i tre af de fem kategorier med priser som sodavand til seks kroner literen, æg til 1,20 kroner pr. styk og Lurpak til ti kroner.
I forbindelse med kåringen understreger Jonas Schrøder, direktør for kommunikation hos Rema 1000, at påsken fortsat er en af årets vigtigste perioder:
»Påsken er absolut en af årets helt store højtider – også salgsmæssigt. Onsdag før påske kan måle sig med jule- og nytårsdagene – så der gælder det om at give kunderne nogle super priser, så vi hjælper så mange som muligt med at kunne holde en god påskefrokost.«
Han mærker tydeligt, at kunderne er pressede af stigende fødevarepriser, og at danskerne er blevet endnu mere skarpe til at finde de bedste tilbud.
»Andelen af varer vi sælger på kampagne er historisk høj – og det er salget af vores egne mærkevarer også – der er et enormt fokus på at få den rigtige værdi for pengene hos kunderne,« fortæller Jonas Schrøder.
Herunder kan du se, hvor du finder dine påskevarer billigst:
Du kan lytte til B.T. Valgkamp på B.T.dk, Spotify , Apple Podcast eller ved at trykke 'lyt' herunder:

