Stor succes med nulmoms i supermarked: Salget steget 35 procent
365discount har de seneste fire søndage solgt markant mere frugt og grønt, efter de har fjernet momsen.

365discount har de seneste fire søndage solgt markant mere frugt og grønt, efter de har fjernet momsen.

365discount har den seneste måned haft stor succes med deres tilbudstrick.
Fire søndage i træk har discountkæden nemlig sænket prisen for frugt og grønt med 20 procent, så det svarer til prisen, når der på et tidspunkt kommer nulmoms på de sunde varer.

Altså sådan som regeringen ønsker i regeringsgrundlaget.
Tilbuddet på frugt og grønt sker i samlet 10 søndage i træk, men her knap halvvejs i forløbet, har 365discount gjort en foreløbig status.
De fire søndag med rabat på 20 procent har discountkæden solgt 30 til 35 procent mere frugt og grønt end de samme søndage sidste år.
Det får smilet frem hos Michael Tilsted, der er administrerende direktør i 365discount.
Han henviser til, at detailkæden også i 2022, 2024 og 2025 lavede en kampagne, hvor priserne for frugt og grønt blev reduceret med 20 procent, og den gang var der også omkring en tredjedel flere, der købte æbler, salat, ærter og andre af de sunde varer.
»Med kampagnen ønsker 365discount at give kunderne nogle rigtig skarpe priser på frugt og grønt, og det er dejligt at se, at kunderne igen i år tager godt imod vores initiativ,« siger han.
Regeringens plan om nulmoms på frugt og grønt samt en halvering af momsen på de andre madvarer har ellers mødt kritik.
Senest har formandskabet i De Økonomiske Råd vurderet, at det er usikkert, hvor stor en effekt regeringens forslag om en lavere fødevaremoms vil få på forbrugerpriserne.
Der er nemlig meget forskellige erfaringer fra de andre lande, hvor momsen er blevet sænket.
'Gør en reel forskel'
Her i Danmark har dagligvarekoncernen Salling Group, der driver Netto, Føtex og Bilka garanteret, at priserne på madvarer falder, så det svarer til den lavere moms.
Og hos Rema 1000 svarer kommunikationschef Jonas Schrøder et klart »ja« til, at kæden vil nedsætte priserne, så de svarer til den lavere moms.
Michael Tilsted mener da også, at den store stigning i salget af frugt og grønt, når de er 20 procent billigere end normalt, viser, at lavere moms vil have en stor effekt.
»Det viser, at lavere priser gør en reel forskel i forhold til, hvor meget frugt og grønt der kommer i indkøbskurvene. Og derfor ser vi også frem til de permanente momssænkelser, som vi regner med kommer,« siger 365discount-direktøren.
Regeringens momsplan forventes dog først at træde i kraft i 2028, da den kræver et nyt it-system hos skattevæsenet. Læs mere HER.