En sur smiley. Samt en stor bøde.
Det blev udfaldet for en Rema 1000-butik i Kruså, efter at Fødevarestyrelsens kontrollanter kom på besøg.
Årsagen var ifølge kontrolrapporten, at der blev fundet tre dåser med modermælkserstatningen Nestlé Nan Expertpro Sensilac 1 på hylderne.
Det skete 22. december på baggrund af en forbrugerhenvendelse, og det pågældende produkt måtte på det itdspunkt slet ikke sælges i Danmark, da det knap to uger inden var blevet tilbagekaldt.
Det skyldes, at bakterien Bacillus cereus var blevet fundet i produktionsmiljøet hos producenten – i almindelige tilfælde kan eksponering give diarré og opkast.
»Produktet er vurderet farligt,« som der står i kontrolrapporten fra Rema 1000-butikken.
Butiksuddeleren har samme sted erkendt brøleren, der udløste et bødeforlæg på 40.000 kroner.
»Jeg (uddeler) har selv taget mig af tilbagekaldelsen. Vi har kontrolleret området i butikken, hvor modermælkserstatningen står,« lyder det her i en udtalelse:
»Der kan være sket det, at produktet er blevet leveret tilbage til kassepersonalet, som efterfølgende har ryddet det op og sat produktet på plads. Det burde selvfølgelig ikke have været i butikken.«
Nestlé har i januar udvidet tilbagekaldelsen af modermælkserstatning, så den nu gælder flere produkter.

