Julemånedens vilde tilbud fortsætter. Ikke mindst på sodavand.
Man kan nemlig få en 1,5 liter Coca-Cola til den ekstremt lave pris af 7 kroner.
Et tilbud, der stikker de andre mærkevaresodavand, der frister i de seneste publicerede tilbudsaviser. Forhandleren, der har den meget billige sodavand på hylden, er discountkæden Rema 1000.
De er dog ikke de eneste, som har billig sodavand på flaske. Også hos Bilka er der meget billig sodavand. De forhandler 1,5 liter Pepsi Max eller Faxe Kondi til bare 8 kroner for en flaske.
Efter Bilka er der et hop ned til de næste med tilbud på mærkevaresodavand. Som man kan se i opgørelsen nederst i denne artikel kan man nemlig få Coca-Cola i forskellige størrelse flasker hos Netto og Føtex.
Detailekspert Bruno Christensen, som har fulgt branchen i årevis, fortæller, at butikkerne er nødt til at fortsætte den nedadgående prisspiral i deres tilbudsaviser lidt endnu.
»Når de først er startet op på det her, så er de nødt til at blive ved med at gå med ned i pris. Så er de fanget, kan man sige. Kæderne kan ikke gå op i pris før på den anden side af jul,« siger han.
Se eksempler på tilbud på Coca-Cola og Pepsi på flaske herunder: