Mulighederne for i fremtiden at kunne sætte tænderne i et stykke dansk frugt ser ikke gode ud.
Sådan siger Povl Lønberg, gastronomisk konsulent og medarrangør af Sydhavsøernes Frugtfestival, der blev afholdt i weekenden, til TV2 Øst.
»Om fem-seks år er vi bange for, at vi ikke har dansk frugt mere,« konstaterer han over for mediet.
Her fortæller han, at der er flere årsager til at stille skrækscenariet op – især i forhold til de danske æbler.
Ifølge Povl Lønberg er der efterhånden mangel på avlere, fordi økonomien ikke hænger sammen.
Og så er der konkurrencen: Lavere produktionsomkostninger i udlandet presser videre de danske producenter.
Samme synspunkter er tidligere i år blevet luftet i rapporten 'Mere dansk frugt og grønt' fra Madkulturen under Fødevareministeriet, hvori det også lyder, at supermarkederne udgør endnu en barriere.
»I en hård konkurrence mellem kæderne, er fokus ofte på pris, ensartet kvalitet og store, sikre volumener, som kan annonceres i mange butikker samtidig. Denne praksis matcher ikke altid godt med virkeligheden hos en dansk grøntsagsproducent,« står der her.