En sætning i en pakke med grillfilet i køledisken hos Rema 1000 vækker stor undren.
I pakken med grillfilet står, at der er 'TILSAT LAGE FRA ALABAMA BBQ', og nede under står der følgende med lidt mindre skrift:
'BBQ marinaden er ikke fra Alabama i USA.'
Formuleringen får detaileksperten Bruno Christensen til at spærre øjnene op.

»Det har jeg aldrig tidligere oplevet. Jeg synes, at det er en klodset måde at kommunikere på,« siger han og tilføjer:
»Forburgerne vælger eller fravælger jo ikke produktet på grund af marinaden.«
Siden Donald Trump i januar indtog Det Hvide Hus som USAs præsident er vreden vokset og vokset i blandt andet Danmark.
Eksempelvis er der 95.500 medlemmer af Facebook-gruppen 'Boykot varer fra USA', og et dansk sodavandsmærke som Jolly Cola har haft en eksplosion i salget de seneste måneder.
»Det må grunden til formuleringen, at Rema 1000 lige nu ved, at mange fravælger amerikanske varer,« siger Bruno Christensen.
Rema 1000: Vi ændrer formuleringen
Ifølge Jonas Schrøder, der er kommunikationchef hos Rema 1000, er der den her forklaring på formuleringen:
»Der står på varen, at marinaden ikke er fra USA, for at kunderne ikke bliver vildledt til at tro, at marinaden kommer fra Alabama i USA. Den hedder Alabama BBQ, fordi den er inspireret af den BBQ, som er populær i staten Alabama.«
»For at gøre det tydeligere for kunderne fremover, vil vi skrive, at det er Alabama inspireret BBQ,« siger Jonas Schrøder.

