Vi er nu gået ind i en af de sidste runder af dette års tilbudspriskrig, mens juleaften nærmer sig med hastige skridt.
B.T. har tjekket seks julevarer på tværs af ti forskellige supermarkeders reklameaviser. Resultatet viser, at selvom én kæde dominerer flere ranglister, tyder meget på, at alle kæder har kæmpet med næb og kløer for at tiltrække kunder i slutspurten.
Det ses blandt andet på sødmælk og piskefløde, som i tre forskellige kæder kan købes til under fem kroner.
Det kan du læse i pristjekket nederst i artiklen.
Dagligvarereksperten Bruno Christensen forklarer, at kampen om kundernes gunst har været benhård gennem hele december:
»Det har jo været en hårdere priskrig end den, vi har været vant til at se, selvom vi godt ved, at det plejer at være sådan i december måned,« siger dagligvarereksperten til B.T. og forklarer:

»Men i år har den været ekstra hård, og det har den været i kraft af det øgede fokus, der er på fødevarepriser.«
I denne udgave af pristjekket ligger Netto i toppen på tre af ranglisterne og er dermed blandt de billigste, når det kommer til smør, sodavand og mælk.
»De sidste måneder har vi set forskellige kæder ligge forrest i krigen. Nu er det så Netto, men stort set alle kæder har været der,« fortæller dagligvarereksperten.
Og af den årsag vil dagligvarereksperten ikke pege på én specifik kæde, der har været skarpets i juletilbudskrigen.
Ifølge Bruno Christensen venter der dog stadig nogle »ekstraordinære« priser på den anden side af den kommende weekend.
Herefter kan man regne med, at priserne lægger sig på mere velkendte niveauer uden den voldsomme priskonkurrence.
