Rigtig mange danskere jagter tilbud på Black Friday, som i stor stil er blevet til Black Week.

Men pas på. 

I den her uge er flere og flere svindlere ude efter shoppeentusiasterne. 

Midt- og Vestjyllands Politi er kommet med fem råd til, hvordan du undgår at blive snydt af nettets mange falske hjemmesider.

Handlen efter gode tilbud under Black Week foregår da også mere og mere på nettet. 

»Onlinetendensen er allestedsnærværende. Selv i vores handel med andre virksomheder flytter der hvert år en større andel over på vores onlineplatforme. Det har selvfølgelig noget med fleksibilitet og uafhængighed af åbningstider med mere at gøre,« sagde Nikolai Kiim, der er stifter af GaveFabrikken, forleden til B.T.

Ifølge politiet er svindlerne gode til at lave fuphjemmesider, som virker reelle, og så er svindlerne gode til at komme med nogen priser, der ser lidt skæve ud.

Lige præcis den form for svindel har Ann Lehmann Erichsen, der er forbrugerøkonom hos Sydbank, selv oplevet. Læs mere om det HER.

Ønsker du at bruge mindre på madbudgettet denne jul, har Thomas Castberg en udfordring til Spar Kassens lyttere 11.28 minutter inde i dette afsnit. En udfordring, der kan spare dig gode penge.

Lyt med på Spotify, Apple Podcast eller herunder: