Mange kunder vil sikkert glæde sig. Større mulighed for at handle ind i påsken.
I dagligvarebranchen er flere aktører dog mere skeptiske overfor de ændringer, der venter ved næste højtid.
For påsken 2026 bliver den sidste, inden lukkeloven lempes. Flere butikker får til næste år mulighed for at holde åbent i helligdagene.
Indtil videre har det kun været dagligvarebutikker, der omsætter for under 46,5 millioner årligt, der har mulighed for at holde åbent på helligdage.
Fra 2027 må alle butikker i bymidten af mindre byer holde åbent. Uanset hvor store de pågældende butikker er. En ændring, som møder hård kritik.
»Det kan have ret store og alvorlige konsekvenser for mange lokalsamfund, hvis man også tillader de store supermarkeder at holde åbent i helligdagene,« lyder det i et skriftligt svar fra Coops informationsdirektør, Jens Juul Nielsen.
Ændringen af lukkeloven er ellers lavet for at tilgodese turismeområder, så rejsende ikke møder døde byer, når de tager på ferie i danske byer. Blandt andet i helligdagene.
Hos Coop siger de dog, at det kommer til at udgøre en stor risiko for de små butikker i mindre byer, som allerede kæmper med økonomien.
Jens Juul Nielsen nævner butikker, der er de sidste tilbage i en lille by, men som så har større butikker ikke langt væk i lokalområdet.
»Alene i Brugsen har vi op imod 30 butikker, der er byens sidste butik og som bliver alvorligt ramt, hvis store butikker i en radius af blot 5 km får lov til at holde åbent de ekstra dage,« lyder det, inden han uddyber:
»Dertil kommer butikker fra andre aktører. Så det vil ramme de mindste butikker i de mindre lokalsamfund.«
Ifølge branchemediet Retailnews er det omkring halvdelen af de danske butikker, der kan holde åbent i helligdagene.
De har fået foretaget en undersøgelse, der viser, at der er hundredvis af store butikker, som næste år for første gang kan åbne dørene i påsken.
De skriver videre, at det blandt andet skulle gælde Danmarks største Kvickly målt på omsætning, som ligger i Odder.
De butikker, der fra næste år kan holde åbent i helligdagene, skal være placeret i byer med under 16.850 beboere for at nyde godt af lempelsen af loven.

