En ny dagligvarekæde har sat sig på tronen over danskernes foretrukne butik - nemlig Rema 1000. 

Noget der ikke overrasker serieiværksætteren Martin Thorborg.

»Jeg er sgu ikke overrasket. Jeg bruger selv Rema 1000. Det er pænere butikker, og de har et meget større økologisk udvalg,« lyder det fra iværksætteren.

Udtalelsen kommer på baggrund af, at det torsdag blev meldt ud, at den norske discountkæde Rema 1000 har overhalet det danske discountsupermarked Netto, målt på markedsandele.

Ifølge en analyse fra Retail Institute ligger Rema 1000 med en markedsandel på 18,2 procent, mens Netto har 17,9 procent.

Ifølge Martin Thorborg skyldes forskydningen blandt andet, at ejerne bag Rema 1000-butikkerne har et større incitament til at klare sig godt. Det skyldes at butikkerne er drevet af franchisetagere, hvilket vil sige, at det er købmandens egen butik. 

Samtidig understreger han fordelen ved, at Rema 1000 ikke har interne konkurrenter i koncernen — ligesom Netto, der er en del af Salling Group, har.

»Rema 1000 har ikke rigtig nogle interne konkurrenter. Det betyder, at de kan gøre, hvad de vil. De har ikke noget problem med at signalere, at selvfølgelig er det discount — men med stil, om man vil,« lyder det fra Martin Thorborg.

Ifølge iværksætteren er det problematisk, hvis Netto gør det samme, da de risikerer at tage kunder fra Salling Groups andre supermarkedskæder: Føtex og Bilka.

På trods af, at Martin Thorborg bor tættere på en Netto, så handler han konsekvent i Rema 1000. Det skyldes blandt andet, at indkøbsoplevelsen er markant bedre.

»Jeg ved, at Rema 1000 har den helt klare regel, at Rema 1000-købmænd skal blive rigere af at drive butikken. De siger direkte ud i Norge, at hvis du bliver franchisetager for Rema 1000, så er vores mål at gøre dig velhavende,« siger han og fortsætter:

»Det tiltrækker jo nogle ambitiøse mennesker, som har styr på deres liv, og hvor forretning er deres liv. Det vil sige, at det ikke flyder med papkasser i butikken, og personalet er godt ledet. Der er styr på tingene.«

Dog oplever iværksætteren ikke den samme gejst hos personalet i Netto, hvor det i hans optik sjældent er købmænd, der går til stålet. I stedet møder man oftere medarbejdere, der ikke får noget ud af at gøre en ekstra indsats:

»Jeg er ked af at sige det, men det er tydeligt, når man kommer ind i en Netto-butik, at der ikke er det samme incitament,« siger han og fortsætter:

»Ofte, når jeg går i Netto, så er det dårligt ledet ungarbejdere, der render rundt med hovedet under armen. Man skal nærmest skubbe sig igennem papkasser og ting og sager.«

Alligevel understreger Martin Thorborg, at Salling Group ikke er »idioter, men dybt professionelle købmænd«, der har mere end 100 års erfaring med købmandsskab.

Han er derfor ikke i tvivl om, at Netto — og Salling Group — kommer til at give Rema 1000 kamp til stregen.