Så er afgørelsens time kommet. Tusinder af danskere har stemt, og årets supermarked er kåret af B.T.s læsere.
Med en overbevisende sejr i bagagen kan en af de danske kæder nu bryste sig af at være kåret blandt kunderne. 59 procent af stemmerne gik til vinderen.
»Det er vi rigtig glade for. Det gode ved den her pris er, at det er kunderne – herunder B.T.s læsere – der stemmer på os, og det betyder meget for os,« siger kædedirektør i vinderkæden Meny, Richo Boss.
Det er ham, der modtager diplomet, som viser, at Meny har fået flest stemmer, og dermed er Årets Supermarked i 2024.

Det er ikke første gang, Meny er årets supermarked. De blev også kåret i 2023, som det sted danskerne var gladest for at gå hen og handle.
Meny er en del af Dagrofa, som desuden har kæderne Spar, Min Købmand og Let Køb. I finalen vandt de over Rema 1000, som havde fået 41 procent af stemmerne.
»Rema 1000 gør det rigtig godt, så jeg har ikke lagt skjul på, at vi selvfølgelig var spændte på, om vi kunne vinde den her gang,« siger Richo Boss og uddyber:
»Jeg havde nok i starten ikke forventet, at det ville ende med så overbevisende sejr, og da det på et tidspunkt stod omkring 70 procent til vores fordel, troede jeg næsten ikke på det.«

