Lige så opmuntrende det var at købe ind i december, har den nye grå virkelighed i januar ramt supermarkederne.

For julehandlen byder altid på ekstremt gode tilbud, men nu er priserne igen hamret op. Det kan du se i listen længere nede.

»Der er slet ikke det samme potentiale i januars omsætning. Derfor vil kæderne ikke bruge samme ressourcer på vilde tilbud for at lokke folk ind,« siger Per Østergaard Jacobsen, der er dagligvareekspert og ekstern lektor på CBS.

Lurpak Smørbart er eksempelvis firedoblet over natten, da juletilbuddene udløb.

De kostede i den sidste runde af julehandlen ekstreme 7,95 kroner. Nu er Lurpak-smør og smørbart steget til henholdsvis 31,95 og 32,09 kroner.

B.T. har tjekket, hvor vild forskellen egentlig er på de vigtigste juletilbud, som vi fulgte i december, sammenlignet med priserne her i starten af januar.

Smørpriserne er igen på himmelflugt efter en vildt billig december.
Smørpriserne er igen på himmelflugt efter en vildt billig december. Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

Fra både Coop og Salling Group, to af de helt store spillere på det danske dagligvaremarked, sagde de i forbindelse med priskrigen i julehandlen, at de sætter penge til på de meget lave tilbudspriser.

Det gør man i håbet om at lokke de storforbrugende julekunder til.

I januar er det en anden verden. Her spænder folk for det første livremmen ind, og køber også anderledes ind.

»Folk er mere fokuserede på sundhed, så andre varer bliver altså vigtigere for butikkerne. For tilbud er jo altid relevante, men så prioriterer man anderledes i tilbudsaviserne,« siger Per Østergaard Jacobsen.

Eksempelvis er æg ikke nede på det niveau, de havde 6. december, hvor B.T. tjekkede tilbud for dem. De er ellers en vare, danskerne altid er på intens tilbudsjagt efter.

For selvom de i denne uge i januar var på tilbud i Bilka, er de med det skarpeste tilbud, der kræver plusmedlemskab, stadig næsten dobbelt så dyre som bedste juletilbud.

»Der er også et element af, at de hos dagligvarekæderne sidder og ser, hvordan de andre griber årets begyndelse an,« siger Per Østergaard Jacobsen videre om starten på januar.

Der er dog ikke kun dystre meldinger fra dagligvarekæderne her i starten af januar.

Inden jul blev det såkaldte konjunkturbarometer fra Danmarks Statistik udgivet. Det viste, at der var flere dagligvarekæder, som forventede fald i priser, end kæder der forventede stigninger.

Torsdag stod kategorichef ved Dagrofa, der har kæderne Meny, Spar og Min Købmand, Jesper Bjerring, også frem med nogle positive nyheder.

De kan nemlig allerede sænke prisen på mejeriprodukter og viser dermed konkrete eksempler på prisfald på skæreost, deres egen pendant til Kærgården og yoghurt.

Så den tanke kan danske forbrugere varme sig ved, når de ser, at nogle priser både er fire- og seksdoblet her efter nytår, som du kan se på listen nederst i denne artikel.