Lars Vincent Nielsen er som folk er flest. For på trods af en ny dokumentar om danske grises manglende velfærd frister gode tilbud stadig.

»Jeg køber gerne en flæskesteg til en meget lille pris,« siger han til B.T.

B.T. har sat fokus på splittelse blandt danskere i forhold til tilbudsjagten på flæskesteg. En splittelse, som er intensiveret, efter TV 2 bragte dokumentaren Hvem passer på grisene?

Og selvom mange mener, dyrevelfærd kræver højere priser, viser dugfriske tal, at rigtig mange stadig jagter billig gris op til jul.

Det gør Lars Vincent Nielsen også.

»Det er jo en lille procentdel af grisestaldene, hvor sådan nogle ting sker i,« siger han.

tip os
Er du stødt på markante og lokkes du af billig flæskesteg? Så vil B.T. meget gerne høre fra dig. Kontakt os via formularen her.

»De landmænd, jeg kender, er gået ind i faget, fordi de elsker dyr. Så jeg vil gerne stadig købe en billig flæskesteg.«

Lars Vincent Nielsen, der arbejder som hospitalsportør, er dog ikke bange for at kalde tilbuddene »ekstreme«, som når man eksempelvis kan få en steg til 8.95 kroner per halvkilo.

Det er tilbud, han godt kan finde på at købe ekstra med hjem af og komme i fryseren.

B.T. har taget fat i analysechef hos eTilbudsavis.dk, Claus Nykjær, og han kan vise, at der stadig bliver søgt efter billig flæskesteg på denne tid af året. Ligesom der altid gør.

»Jeg tror, at der er mange danskere, der er enige i, at dyrevelfærd er vigtigt, men trods dokumentaren, så mener jeg også bare, at når kunder så ser prisen i kølemontren, så lokker tilbuddene.«

Eksempelvis nævner Claus Nykjær, at forbrugeradfærd viser, at kunder oftere gerne vil købe økologi, hvor det gør mindre ondt på pengepungen.

»Det kan være på gulerødder eller mælk, hvor prisforskellen ikke er særlig markant,« siger han.

Til gengæld er det en anden sag, når det så kommer til den økologiske gris overfor den konventionelle.

»Når vi er oppe i en kilopris, der stiger fra eksempelvis 30- til 100 kroner, som ved flæskestegen, så er der flere, der falder fra,« siger han.

Det er den usynlige barriere, som alle, der handler, har. En stopklods for, hvornår en prisstigning bliver for høj for, hvad man vil give for eksempelvis økologi, forklarer analysechefen.

Der nyeste tal fra eTilbudsavis.dk viser da også, at danskerne stadig er vilde efter at få billig flæskesteg. 

Også i slutningen i november efter dokumentaren fra TV 2 kom ud.

Faktisk følger flæskestegssøgningerne en tendens, der kunne tyde på en øget jagt.

Der er nemlig omkring 10.000 flere søgninger på det ord sammenlignet med sidste år

»Retfærdigvis skal det jo siges, at mange søger bredt. Også selvom de så egentlig kun køber økologi,« tilføjer Claus Nykjær.

Det ændrer dog ikke ved det faktum, slår han fast, at mange stadig er på jagt efter billig gris.

Du kan læse mere om, hvordan danskere som Christina er imod de meget billige stege her, som man også ser det i hundredvis af kommentarer op Facebook.