Den opsigtsvækkende melding om, at danskernes forbrug af frugt og grønt er faldet markant siden begyndelsen af 2010erne, kan dagligvaregiganten Coop ikke genkende.
Undersøgelsen, der er foretaget af DTU Fødevareinstituttet, kortlægger danskernes madvaner i perioden 2021-2024. Undersøgelsen viser blandt andet, at danskerne i dag kun spiser halvt så meget frugt i forhold til den seneste måling i 2011-2013, mens forbruget af sukker, slik og chokolade er steget.
»Vi oplever, at vores kunder i stigende grad vil købe frugt og grønt hos os, og vi forventer, at det fortsat vil udgøre en stigende andel af vores samlede salg – og stå for en markant større omsætning end konfekture,« siger Jens Juul Nielsen, som er informationsdirektør i Coop Danmark, til RetailNews.
Han fremhæver over for mediet, at Coop investerer mere i frugt- og grøntafdelingerne end i de fleste andre kategorier i supermarkederne.
Dagligvaregiganten deler udvalgte tal for udviklingen i salget af frugt og grøntsager i de cirka 900 butikker i koncernens kæder for de seneste fem år.
De viser, at frugt og grønts andel af den totale omsætning sidste år udgjorde 0,3 procentpoint mere end i 2020.
Salget af slik og søde sager er dog også steget relativt mere i den samme periode – 0,6 procentpoint – men ifølge Coops oplysninger udgør det samlede salg af slik stadig under halvdelen af omsætningen på frugt og grønt.

