Hvis kunder har købt varer i Netto eller Lidl og er blevet positivt overrasket over prisen – uden en gul tilbudsmærkat er skyld i det – kan der være en god grund.

Det viser spritnye tal, hvor især discountkæderne og et af de danske supermarkeder banker til priserne. Blandt andet på smør.

For hvor hverdagsprisen på smør er faldet med hele 14 procent i discountbutikkerne på lidt mere end en måned, er det generelle billede noget anderledes.

»Vi kan se, at smør i gennemsnit til sammenligning er faldet 4,3 procent, når man kigger bredt på alle dagligvarebutikker.«

Sådan lyder det fra Lars Smidt, der er kommerciel ansvarlig hos prisovervågningstjenesten Madprisluppen og altså kan sidde og følge med i butikkernes såkaldte normalpriser. Altså de priser, der ikke er tilbud.

Tallene er trukket 1. april og så igen 9. juni.

Med andre ord kan almindelige danskere tage ud og handle i de fire discountkæder og altid være garanteret en fast lav pris på en lang række varer. 

En klassiker som Lurpak-smør blev i priskrigens start sænket fra 27,95 til 19,95 kroner af Lidl.

Det skete i forbindelse med, at den tyskejede kæde sænkede prisen på 200 varer i et priskrigsfremstød. 

Derefter reagerede discountkonkurrenterne Rema 1000, Netto og 365discount ved at sænke en række priser, og smør er altså generelt faldet 14 procent i de fire kæder frem til en uge inde i juni.

Smør er ikke den eneste varer, som er faldet i pris i discountkæderne.
Smør er ikke den eneste varer, som er faldet i pris i discountkæderne. Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

B.T. kunne også torsdag vise, hvordan discountkædernes priser har haft kæmpe dyk på flere varer.

Hos supermarkederne og andre større aktører er det dog en anden sag.

»Vi ser i tallene, at Nemlig.com som det eneste supermarked har gjort en del på priserne, ellers er det meget lidt, der ellers er sket,« siger Lars Smidt.

Danmarks største dagligvarespiller, Salling Group, har både discountkæden Netto, men også supermarkedet Føtex og et såkaldt hypermarked i form af Bilka.

Lurpak smør koster lige nu omkring 19,95 kroner i discountkæderne, men i Bilka er det en anden sag.

Her koster smørret stadig 29 procent mere end i deres egen butik Netto eksempelvis. 

B.T. har taget fat i Salling Group for at høre, hvordan de bedst muligt vil sikre skarpe priser til alle deres kunder på tværs af kæderne. 

»Vi har fokus på lave priser og knivskarpe tilbud i alle tre kæder, hvor det altså ikke er enten eller,« lyder det i et skriftligt svar fra Salling Groups pressechef, Jacob Krogsgaard Nielsen, som fortsætter:

»Og jo, der vil altid være en risiko for at blive fravalgt baseret på priser, tilbud og kampagner, men lige nu tilvælger kunderne vores butikker i historisk stor stil, og det tolker vi som et kvalitetsstempel af den måde, vi gør tingene på.«

Men kommer Føtex og Bilka til at gå ind i priskrigen?

»Hos os er priskrig ikke lig med fokus på normalpriser – det handler i lige så høj grad om store investeringer i de ugentlige aviser, hvor vi kan glæde vores kunder med kanongode tilbud, og af den grund er alle vores kæder med i priskrigen,« udtaler han videre.

Hos Madprisluppen slår de fast, at det der giver prisfaldene lige nu, er sænkelsen af normalpriserne.

»Vi har svært ved at se, at kampagnedelen er vokset,« lyder det fra Lars Smidt.