I både indlendende runde, semifinale og finale var det en overbevisende sejr, som Meny tog med sig.

De er kåret som Årets Supermarked 2024 af B.T.s læsere, men direktøren indrømmer, at det er et marked med skarp konkurrence. Ikke bare for de oplagte konkurrenter.

»Før havde vi nok en tendens til at orientere os rigtig meget mod andre supermarkedskæder,« siger Richo Boss, der er kædedirektør hos Meny, inden han uddyber:

»Hvor der i dag er i hvert fald en eller to discountkæder, der er ved at blive så dygtige, at det for den menige forbruger kan være svært at se forskellen mellem en discountbutik og et supermarked. Altså hvis ikke man som supermarked 'opper' sig.«

Derfor består meget af arbejdet hos Meny også i at give kunden et bredt udvalg, service fra uddannede medarbejdere og innovation fra kædens side.

Der er dog et punkt, kædedirektøren er meget klar over, er vigtigt i Danmark. Et sted, de i Meny også har fokus i deres fremadrettede arbejde.

»For os så ser vi hele tiden på at finde balancen mellem at være et rigtigt supermarked med slagter delikatesse, frugt, grønt og godt brød, samtidig med at vi også skal være konkurrencedygtige på pris.«

Richo Boss siger, de kan se i målinger blandt kunder, at et af de parametre, som Meny rykker sig mest på, er værdi for pengene.

Man kunne jo tolke de resultater som om, I har været bagud på point. Eller hvordan ser du det?

»Det synes jeg er en fair antagelse, at man kan se det sådan, men jeg må også sige, at som supermarked, der har det brede sortiment og uddannede madarbejdere (Menys ord for deres uddannede personale, red.), vil det være nemmere for discountkæderne at konkurrere på den rå pris,« siger direktøren, som uddyber:

»Det er helt sikkert et område, vi skal fokusere på. Jeg tror, Menys opgave er, at du får en god oplevelse, når du træder ind ad døren, og at du bliver inspireret til at købe nogle bedre varer, og det gør så, at prisen ikke altid er hovedfokus.«

Sådan siger kædedirektøren, som for andet år i træk kunne tage imod prisen for Årets Supermarked. Denne gang over Rema 1000 med 59 procent af stemmerne.