Der er dårligt nyt til de mange danskere, der synes, at oksekød er blevet så dyrt, at de har skåret ned i mængden, de lægger i indkøbskurven. 

Direktøren for paraplyorganisationen FødevareDanmark, Leif W. Laustsen, vurderer, at prisen for oksekød aldrig vil falde igen.

»Jeg tror ikke,  at prisen for oksekød nogensinde kommer til at falde igen,« siger han til TV 2 Nyhederne.

Han forklarer, at der er kommet større efterspørgsel på dansk oksekød i udlandet, og det betyder, at kvægproducenterne her i landet kan eksportere mere af deres oksekød. 

Og så peger direktøren på, at der er vedtaget en CO2-afgift, der er hårdest ved de landmænd, der avler kvæg, fordi de udleder mest CO2.

Priserne for oksekød er da også eksploderet på kort tid. 

Alene siden nytår er prisen på oksekød steget med 21 procent, viser en opgørelse lavet af Danmarks Statistik for jp.dk.

Forbrugerøkonomen Ann Lehmann Erichsen mener, at oksekød er blevet en »luksusvare«. Læs mere HER

Spar kassen

Faktisk bør din sommer ikke alene være anledning til afslapning og hygge. Du kan nemlig med fordel bruge den til at finde ud af, hvad du ønsker af næste sommer - og så lægge en plan med eksperts bedste råd. Derudover kan du i dette afsnit høre, hvordan du sikrer dig allerbedst, når du skal købe en brugt bil. Vært: Marie Milling, pengeredaktør på B.T. Gæst: Camilla Schjølin, privatøkonom hos PFAS, og Ilyas Dogru, chefkonsulent hos FDM. Producer: Jens Marott Rasmussen Programansvarlig: Niels Philip Kjeldsen, journalistisk chef på B.T. Få konkrete og gratis råd til at træffe bedre økonomiske valg i dit liv ved at skrive dig op til nyhedsbrevet Spar Kassen fra Marie Millinf: https://www.bt.dk/privatoekonomi/spar-kassen-faa-konkrete-og-gratis-raad-til-at-traeffe-bedre-oekonomiske