Danskere gør klar til ny energikrise: Salget er steget med 430 procent
Danmarks største energiselskab mærker virkelig, at en stor del af kunderne gør sig klar til en vinter, hvor priserne for el og brændstoffer vil stige endnu mere.

Danmarks største energiselskab mærker virkelig, at en stor del af kunderne gør sig klar til en vinter, hvor priserne for el og brændstoffer vil stige endnu mere.

Rigtig mange danskere drager konsekvensen af, at priserne for olie, gas, diesel, benzin og el i løbet af september har ramt det højeste niveau siden energikrisen i 2022.
Det oplyser Marlene Holmgaard Fris, der er administrerende direktør i Andel Energi.
»I løbet af de tre sommermåneder er salget af fastpris-aftaler på el og gas mere end tidoblet sammenlignet med samme periode sidste år,« siger hun og konstaterer, at det er en »usædvanlig stor efterspørgsel«.
Ifølge direktøren i Danmarks største energiselskab med over 1,2 millioner kunder har det også stor betydning, at de fleste eksperter vurderer, at priserne vil stige endnu mere den kommende vinter.
»Vi oplever lige nu, at danskerne vil være på forkant med udviklingen og sikre sig, før det er for sent,« siger Marlene Holmgaard Fris.
Steget med 430 procent
Også salget af varmepumper, der er et både billigt og klimavenligt alternativt til opvarmning med gas og især fyringsolie, er steget eksplosivt i løbet af sommeren.

Her kan Andel Energi konstatere en stigning i salget på hele 430 procent sammenlignet med samme periode sidste år.
Selvom prognoserne er forbundet med en vis usikkerhed, så er et kvalificeret skøn, at en almindelig dansk husstand med gas som primær varmekilde formentlig vil ende med en samlet varmeregning for den kommende vinter, der er mellem to og tre gange højere end sidste vinter, lyder det fra direktøren.
»Når vi kigger ned i prognoserne, er det især vinterens gaspriser og de cirka 250.000 danske husstande, der har gas som primær varmekilde, vi er bekymrede for,« siger hun og tilføjer:
»Men de europæiske gaspriser påvirker også elpriserne, så vinterens potentielle energikrise rammer desværre også el-kunderne.«