Det var stort slået op, da Salling Group tilbage i september 2023 gik i gang med en priskrig på en kurv udvalgte varer.
Dagligvaregiganten ville være billigst på godt 100 varer på tværs af deres tre kæder Netto, Føtex og Bilka og dermed påvirke stigende priser i resten af branchen.
Inden priskrigen var omme, havde man da også skåret 17 procent af den samlede pris på varerne.
I dag har B.T. så undersøgt, hvordan det står til med prisen på selv samme varer her cirka otte måneder efter, Salling Group valgte at stoppe priskrigen, og nu ser tingene markant anderledes ud.
Kurven med varerne ligger nemlig på et niveau, der er knap fire procent over kurven fra starten af priskrigen tilbage i efteråret 2023.
Over 60 ud af cirka 100 varer ligger desuden ikke bare på en pris som tidligere, men altså over startprisen i priskrigen.
B.T. har talt med Salling Groups pressechef, Jacob Krogsgaard Nielsen, for at høre, hvorfor priserne ser ud, som de gør.
»Det er et sammensurium af ting, der gør, at det er dyrt at drive dagligvarevirksomhed i dag,« siger Jacob Krogsgaard Nielsen.
Han peger blandt andet på generel drift, tyveri, indkøbspriser og nye overenskomster, der stiller krav til ansattes lønninger i dagligvarebranchen.
»Derfor bliver man nødt til at lægge lidt på priserne,« siger han.
Hvad tænker I om priskrigen i dag, hvor priserne er tilbage ved udgangspunktet? Er det en succes, en fiasko, hvad synes I?
»Jeg tror, det ville være forkert at kalde det en fiasko eller succes. Det er vigtigt at have for øje, at det lykkedes at sænke prisen på de her varer med 17 procent i en periode, hvor danskerne var udfordrede på pengepungen. Den del af det er i hvert fald succesfuldt«
Pressechefen tilføjer, at de brugte et tocifret millionbeløb på priskrigen. Penge, de tog fra deres overskud.
Desuden siger han, at det ikke er det eneste initiativ, de benytter sig af i Salling Group, for at sætte fokus på at sænke priserne.
»Først og fremmest er det vigtigt at sige, at vi fortsætter vores fokus på at prissætte skarpt, og det fraviger vi ikke, hvad end det drejer sig om normalpriser eller tilbudspriserne i aviserne,« siger han.
Til sammenligning har vi også trukket tal fra Vigo.dk hos Rema 1000, som ligger lidt under i pris. Hvad tænker du om det?
»Det var pokkers. Det er dog også vigtigt at sige, at det her er et lille udsnit af et udvalg på over 30.000 varer i Bilka, hvor vi også hele tiden har fokus på at være konkurrencedygtige på pris.
Se her oversigten over de priser, som B.T. har gennemgået:
Boligejernes friværdi er steget markant i år – og det giver store muligheder for at spare penge, lyder det i det seneste afsnit af podcasten Spar Kassen.
Lyt hos Apple Podcast, Spotify eller ved at klikke play herunder.