»Jeg synes, det er en klokkeklar fejl af Vingegaard. Det er en decideret usmart udtalelse.«

Sådan lyder det fra B.T.s cykelkommentator Frederik Gernigon efter særlige ord, der kom ud af Jonas Vingegaards mund lørdag aften.

Danskeren havde ellers kørt sig i den lyserøde førertrøje efter en knusende dominans, der endte med hans tredje etapesejr i årets Giro d'Italia.

Men det er ikke sikkert, der kommer så mange flere.

»Det kan godt være, at vi vælger en enkelt etape (hvor de kører efter sejren, red.), men jeg tror, at man skal vælge sine kampe,« lød det fra Vingegaard til blandt andre TV 2 og Feltet.

»Jeg tror også, at hvis vi ville gå efter alle bjergetaper, så er det måske ikke, fordi man... ikke fordi det har noget at sige, men jeg tror, at man ville blive lidt upopulær. Det er måske lidt grådigt.« 

Jonas Vingegaard fører Giro d'Italia.
Jonas Vingegaard fører Giro d'Italia. Foto: Luca Bettini/AFP/Ritzau Scanpix

Og det er netop den »fesne melding,« der får Frederik Gernigon til at fare op.

For på papiret er der tre etaper endnu, der ligger til en dansk triumf – især fordi ingen har kunnet målet sig med Vingegaard i bjergene.

»Han får lige lagt låg på kritikken om, at han har været undervældende til Giroen. At han ikke har most sine modstandere nok. Og så åbner han døren på vidt gab for yderligere hug,« mener B.T.s cykelkommentator.

»Jeg synes ikke, det er en udmelding, der oser af ambitioner fra Vingegaards side – og den del er ud over min fatteevne. Hvis du ikke kører efter sejrene som topprofessionel atlet, hvad er det så, der driver dig?« 

»Man skal også være grådig som cykelrytter. Ellers har man ikke den gnist, der skal til,« siger Rolf Sørensen om Vingegaards udtalelser.
»Man skal også være grådig som cykelrytter. Ellers har man ikke den gnist, der skal til,« siger Rolf Sørensen om Vingegaards udtalelser. Foto: Kasper Søholt/Ritzau Scanpix

»Det klæder ham ikke, og jeg synes bestemt ikke, det er at ære et af verdens største cykelløb, som han har drømt om at vinde i årevis.«

Siden danskeren præsenterede planerne for 2026 med Giro-deltagelsen forud for Tour de France har der været snak om, at han skulle komme så nemt igennem den italienske rundtur som muligt.

Det for at være frisk til Touren, der starter en måneds tid efter Giroens afslutning.

»Måske han kører kalkuleret og med Touren i baghovedet – og han derfor ikke vil smadre sig selv og gå efter flere etapesejre. Og det er også helt fair, hvis det er hans plan,« siger Frederik Gernigon.

»Men det her er en kommunikationsmæssig brist, hvis man spørger mig. Det er både skidt og klodset håndteret.«

»Vingegaard kan glide af på spørgsmålet eller stikke en halv sandhed, som vi gang på gang ser i sportens verden eller politikere gøre det.«

»Kunne man på nogen måde forestille sig Tadej Pogacar udtrykke det samme? Jeg kender godt svaret.«

TV 2-eksperten Rolf Sørensen har også reageret på Vingegaards opsigtsvækkende udtalelse.

Og den tidligere cykelrytter bider også mærke i ordene fra danskeren.

»Jeg ved ikke, om man har været grådig, når man vinder fem etaper. Pogacar vandt seks etaper for to år siden, men man skal også være grådig som cykelrytter. Ellers har man ikke den gnist, der skal til.«

Mandag er der hviledag i Giro d'Italia.