Tadej Pogacar har været altædende i 2024.
Det slovenske vidunderbarn har tromlet alt og alle ned på sin vej – inklusive danske Jonas Vingegaard, der måtte nøjes med en andenplads i årets Tour de France.
Igen udkæmpede de to et storslået slag på de franske landeveje, men i år var noget anderledes. Pogacar var danskeren klart overlegen, og de to ryttere kørte hurtigere, end de nogensinde har gjort før.
»Det giver mig motivation, at jeg ikke havde den bedste forberedelse, og derfor tror jeg også på, at jeg kan komme op og matche og eventuelt udfordre Pogacar med en bedre forberedelse og uden uheld,« siger Jonas Vingegaard.
I april var han involveret i et brutalt styrt, der blandt andet resulterede i knuste ribben, et ødelagt kraveben og en perforeret lunge.
Det vendte alt på hovedet i forhold til Tour-forberedelserne, inden han på nærmest mirakuløs vis blev klar i tide.
»Jeg ved, hvor meget det har haft at sige både på forberedelsen, men også på min krop rent fysisk, muskulært og psykisk også,« fortæller Jonas Vingegaard.
På trods af den korte forberedelse kørte Visma-stjernen nogle af sine bedste tal nogensinde, der med længder var bedre end de tal, Vingegaard kørte i 2022, da han vandt Tour de France for første gang.
Det er slet ikke sammenligneligt, siger han. Selvom det i sommer ikke var nok, tror han på, at han kan slå Pogacar igen – og i samme ombæring kom han med en erkendelse om sin største rival.
»Jeg har stor fascination for den, han er, som cykelrytter,« siger Jonas Vingegaard om sloveneren, der stjæler overskrifter i massevis med sine konstante sejre og vilde præstationer.
»Men i hverdagen fokuserer jeg på mig selv. Gør mig selv så god som muligt til de løb, jeg skal køre. Så må jeg håbe på, at det er nok til at slå ham.«
Fokusset på Pogacar og hans svagheder, lader han andre om.
»Jeg tror mere, at det er i holdets tanker,« siger Vingegaard.
»De analyserer meget på, hvor jeg har kunnet slå ham, hvor jeg har været bedre end ham. Hvad har vi gjort? Hvad er der sket, både i dagene, men også etapen op til?«
I sommer kørte Tadej Pogacar sin tredje Tour-sejr hjem. Jonas Vingegaard har vundet to.