Han var sikker på, at Jonas Vingegaard ville vinde Vuelta a España, hvis de havde kørt om den.
Sådan lyder dommen fra den tredobbelte verdensmester Oscar Freire godt en måned efter løbets afslutning.
Her endte danskerens bjerg-bodyguard Sepp Kuss med at at stå øverst på skamlen, mens Vingegaard og Primoz Roglic rundede podiet af i en total Jumbo-triumf.
»Hvis der var udbrudt en rigtig krig mellem dem, ville Vingegaard have vundet,« siger Freire til Marca.

Han er dog ikke ked af udviklingen i løbet.
»Jeg tror, at den lille indre krig var det bedste, der kunne være sket for Vueltaen, for hvis de ikke havde domineret på den måde, ville der ikke have været noget show.«
»Det ville være ligesom det, vi oplevede med Sky eller US Postal.«
Han vakler lidt i forhold til den endelige afgørelse, men konkluderer at det endte lykkeligt for størstedelen.
»Selvom det på en måde var uetisk, tror jeg, det var godt for showet. Filmen endte godt, fordi alle ville have Kuss til at vinde, og det gik godt for Jumbo, fordi de vandt de tre store,« siger han med henvisning til Vingegaards Tour de France-triumf og Roglic' sejr i Giro d'Italia.
Vingegaard har selv meldt ud, at han er færdig med at køre løb for i år, og dermed må danske cykelfans finde tålmodigheden frem, hvis de drømmer om at se verdens bedste klassementscykelrytter i aktion.