36-årige Mikel Landa (Quick-Step) har været stort set usynlig i topcykling i de seneste år, men på lørdagens store bjergetape i Vuelta a España viste den spanske cykelveteran fordums klatrestyrke og tog en flot sejr.

Landa har ikke spillet nogen rolle overhovedet på de første 19 etaper af Vueltaen, men i et vildt bjergslag lørdag var han stærkeste mand i udbruddet.

Uno-X gjorde ellers alt, hvad det norske hold kunne for at sætte Tobias Halland Johannessen i scene. Da bjergbenene skulle afgøre det på den sidste hårde stigning, blev nordmanden dog sat til vægs af veteranen Landa.

Blandt favoritterne blev også kørt et vildt cykelløb, hvor de angreb hinanden på skift, og det var flere gange mand mod mand på de sidste 80 kilometer.

Enric Mas (Movistar) stod imod næsten alle angreb fra konkurrenterne. Felix Gall (Decathlon) lykkedes på de sidste kilometer med at sætte Mas, men spanieren forsvarede sin komfortable føring i klassementet.

Det ligner, at 31-årige Mas skal tage sin første samlede grand tour-sejr. Han har et forspring på omkring to minutter til Primož Roglič (Red Bull) forud for den sidste kuperede etape omkring Granada.

Allerede på de første kilometer af 20. etape fik man et varsel om, at der ville blive kørt vildt cykelløb.

Uno-X leverede en storstilet offensiv og splittede feltet ad i sidevinden. Det var i et terræn, hvor man ellers forventede, at der ville være lidt ro på i forhold til de mange bjergudfordringer, der ventede senere på etapen.

Den store offensiv endte med et kæmpe udbrud, hvor næsten halvdelen af feltets ryttere var med.

Udbruddet med Uno-X som primus motor sejlede afsted og fik et stort forspring, men det afholdt ikke klassementrytterne fra at sætte tidligt gang i festen i feltet.

Richard Carapaz (EF) forsøgte sig flere gange med over 80 kilometer til mål, og det tvang de øvrige favoritter til også at spille ud.

Der blev angrebet på skift, og det var et rent anarki. Mas i den røde førertrøje forsvarede sig flot og fulgte med det meste.

Spanieren nød samtidig godt af, at han havde holdkammerater med i det store udbrud. De faldt tilbage og hjalp ham flere gange.

På den sidste skrappe opkørsel forsøgte Gall sig en sidste gang. I første omgang sad Mas i hjulet som den eneste, men førertrøjen måtte opgive at følge med Gall på de sidste kilometer.

Alt imens angreb Landa med syv kilometer til målstregen forrest i udbruddet. Det kunne Johannessen ikke svare igen på, og den spanske veteran tog sin første sejr i mere end fem år.

RITZAU