Schweizeren Marlen Reusser kan nu kalde sig både Europas og verdens bedste i kampen mod uret.

Den tempostærke schweizer Marlen Reusser kan nu kalde sig både kontinentets og verdens bedste kvindelige enkeltstartsrytter. Og det er i overlegen stil.

Onsdag satte den 34-årige rytter en tyk streg under, at VM-triumfen i enkeltstart for halvanden uge siden i Rwanda ikke var nogen tilfældighed.

På de sydfranske landeveje bragede Reusser gennem den 24 kilometer lange EM-rute i tiden 33 minutter og 7 sekunder. Det var i en klasse for sig. Afstanden til den norske sølvvinder Mie Bjørndal Ottestad var på 49 sekunder.

Mens Reusser var i sin egen liga, blev kampen om de øvrige pladser på podiet voldsomt tæt.

Ottestad kørte i tiden 33 minutter og 56 sekunder, bronzen gik til Hollands Mischa Bredewold.

Det var tæt på, at der skulle to norske kvinder på podiet i Frankrig. Det var de helt små marginaler, som gjorde, at Katrine Aalerud måtte nøjes med en fjerdeplads.

På fjerdepladsen var Aalerud blot 0,04 sekunder efter Bredewold i duellen om bronze.

Danske Rebecca Koerner sluttede som nummer 15. Hun var 2 minutter og 38 sekunder efter triumfatoren Reusser og sluttede lige akkurat i bedste halvdel.

Den schweiziske veteran vandt EM-guld i enkeltstart tre gange i træk fra 2021 til 2023.

Indtil årets VM havde Reusser tre gange været på VM-podiet i enkeltstart, men aldrig vundet guld. Det fik hun lavet om på i Rwanda og tog samtidig EM-titlen tilbage i Frankrig onsdag.

/ritzau/