Jonas Vingegaard i en rød-hvid landsholdstrøje har indtil videre været et hedt fatamorgana for enhver cykelentusiast med rødbedefarvet pas. 

Superstjernen har droppet det danske landshold i en række verdensmesterskaber, men i 2025 har den dobbelte Tour-vinder forsigtigt åbnet døren for sin VM-debut, uden han havde talt med den danske landstræner Michael Mørkøv. Indtil nu.

For i et interview med B.T. fortæller den nye boss på det danske landshold, at han har haft en samtale med Jonas Vingegaard.

Det er landstræneren selv, der har ringet til Visma-stjernen.

»En af mine fornemmeste opgaver her i starten har været at have en dialog med Jonas. Ordlyden er, at han er klar på at køre VM, og han i øvrigt har et godt program, der bygger op til det. Det er vores udgangspunkt, og så holder vi kontakt.«

For knap en måned siden mødte B.T. Jonas Vingegaard i Spanien, hvor han fortalte, at det lige nu er planen med en VM-deltagelse til september. Samtidig kunne han ikke love noget, da der – ifølge ham selv – »kan ske en masse ting.«

Og der er da også længe til, når danskerens program byder på seks løb inden da.

»Faktum er jo, at som landshold og som mesterskab, er VM altid noget, der kommer en lille smule i anden række fra firmaholdenes aktiviteter. Visma lønner ham jo for at kunne præstere til Touren, og de andre løb, han kører. Så mesterskab er altid lidt en sidegevinst. Og det bliver vi jo nødt til at være ydmyge omkring,« påpeger Michael Mørkøv om VM, der kommer efter både Tour de France og Vueltaen, der afvikles i august og indtil videre er på Vingegaards cykeltallerken.

»Men jeg fornemmer også på Jonas, at han er nået til et punkt i sin karriere, hvor han har vundet Touren og vundet så mange ting. Han mangler at stille op til et verdensmesterskab for det danske landshold.«

Under samtalen vendte Michael Mørkøv og Jonas Vingegaard også rute- og vejrforhold i Rwanda, hvor VM afholdes i år, ligesom snakken gik på de vacciner, ryttere og stab skal have for at rejse til det afrikanske land.

»Selvfølgelig ville det være kæmpe attraktivt for mig som landstræner at kunne råde over Jonas og have ham med til et verdensmesterskab. Han vil jo helt konkret være den måske eneste, der kan hamle op med den forsvarende verdensmester (Tadej Pogacar, red.),« mener Mørkøv.

»Men VM giver også kun mening, hvis du er på dit bedste. Det kræver, at Jonas har haft en god sæson, og han kører et godt Tour de France, kommer godt ud af Touren og kan se, at hans opbygning er sådan, at han kan køre sig i sin bedste form til VM.«

Michael Mørkøv har selv været en stor del af det danske landshold i sin tid som aktiv cykelrytter. Her ses han til OL i sommeren 2024 i Frankrig.
Michael Mørkøv har selv været en stor del af det danske landshold i sin tid som aktiv cykelrytter. Her ses han til OL i sommeren 2024 i Frankrig. Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Michael Mørkøv tiltrådte som landstræner ved årsskiftet, da han overtog posten fra Anders Lund, han selv har kørt under.

Den 39-årige Mørkøv har nemlig selv været en stor del af landsholdet på landevejen de seneste år, som han sagde farvel til ved OL i Paris i sommer.

Nu håber han så at hive Jonas Vingegaard med ombord, og det forsøgte han blandt andet ved at høre Tour-stjernen om vedkommendes ideer eller forventninger til det danske landshold.

»Han er for ydmyg til at have særlige krav eller store ideer omkring, hvordan det hele skulle være sat op omkring ham. Jonas præsenterede ikke en udrullet plan med, at det skal være sådan og sådan på den og den dag. Tværtimod,« forklarer Michael Mørkøv.

»Han har en meget ydmyg tilgang til det, som jo egentlig klæder alle: At være ydmyg omkring et landshold.«

»Så havde vi egentlig også bare en venskabelig snak omkring mit nye job. Jeg synes, det er spændende at komme i gang som landstræner. Og hans nye situation med nummer to barn, og hvad det kræver. Det har jeg også sat stået i. Jeg kommer egentlig godt ud af det med Jonas og snakker godt med ham. Heldigvis.«

Flirten mellem Jonas Vingegaard og landsholdet er altså gået i gang. VM på landevej løber af stablen 28. september.